پول بهتر است يا ثروت؟
ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٤/۳٠ 

بر همگان واضح و مبرهن است كه ثروت بهتر از پول است چون انسان ثروتمند، حتما پولدار هم هست ولی انسان پولدار لزوما ثروتمند نيست. ثروتمندان به فكر خريد ويلاهای جديد و خودروهای آخرين سيستم هستند در حالی كه پولداران سعی می كنند با كمك وام، فروش طلا و ... سرپناهی برای خود دست و پا كنند و با كمی قرض و قوله يك چهارچرخه نيز تهيه نمايند.
البته متاسفانه هنوز هم انسانهایی مشاهده می شوند كه  پول و ثروت را رها كرده اند و به علم و انديشه و هنر می پردازند كه خوشبختانه با توجه به روند نزولی تعداد آنان می توان اميدوار بود كه تا چند سال آينده ديگر اثری از آنان در كشور باقی نماند.


کلمات کلیدی:
 
orkut
ساعت ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٤/٢٧ 

دوست من دوست داره با دوست تو دوست بشه
دوست داری با دوست من كه دوست داره با دوست تو دوست بشه، دوست بشي؟
پس اينجا رو كليك كن.
آدرس من هم:
m_barghi2@yahoo.com


کلمات کلیدی:
 
كنفرانس مديران كيفيت از نوع ايرانی
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٤/٢٠ 

پنجمين كنفرانس مديران كيفيت برگزار شد و در آن مشتری مداری به عنوان اولين اصل برای بقای سازمان مطرح شد. نمونه هايی از مشتری مداری كه توسط برگزار كنندگان انجام شد به شرح زير است:
كيف حاوی مستندات سمينار كه تحويل اينجانب شد، پاره بود كه هنگام درخواست تعويض، گفتند همه كيفها همينطور است. پس از حدود يك ساعت زير و رو كردن كيف، نتوانستم برنامه زمانبندی را پيدا كنم كه با سوال از ديگران متوجه شدم محتويات كيفم ناقص است.
برنامه های سخنرانی جابجا می شد، گاها رئيس جلسه با تاخير می آمد، اسلايدها با نسخه مورد نظر سخنرانها همخوانی نداشت، تصوير اسلايدها قابل خواندن نبود و نرم افزار پيغام خطا می داد.
سالن غذا خوری نسبت به جمعيت كوچك بود، غذا بايستی به صورت ايستاده صرف می شد، نمك بجای نمكدان در نعلبكی ريخته شده بود و سرويسهای بهداشتی بسيار كم، كثيف و نزديك به غذا خوری قرار داشت.
مقاله های ارائه شده اكثرا تكراری و عموما از كتب و مقالات داخلی و خارجی جمع آوری شده بود. غير از يكی دو مورد، كسی حرفی از خودش نمی زد و همه از شرقی ها و غربی ها نقل قول می كردند. 
كنفرانس تقريبا به تبليغ چند استاد و شركتهای آنها و همچنين اسپانسرهای كنفرانس معطوف بود. به گونه ای كه يك كارگاه آموزشی در مورد "امنيت شبكه های كامپيوتری" برگزار شد، فقط به اين علت كه زمينه كاری يكی از اسپانسرها با موضوع كنفرانس سنخيت نداشت.
البته كنفرانس نقاط مثبتی هم داشت كه جالب ترين آنها، پيامی بود كه پرفسور ژوران صد ساله برای اين كنفرانس  فرستاده بود.
خوب اين هم كنفرانس مديران كيفيت از نوع ايرانی!!!


کلمات کلیدی:
 
سينرژی در كوهنوردی
ساعت ۱:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٤/۱٥ 

يكی از نمونه های خوب سينرژی، ورزش كوهنوردی است. به قول پيش كسوتان اين ورزش، هيچ وقت در پايان کوهنوردی دست يكی را بالا و دست ديگری را پايين نمی برند بنابراين رقابت جای خود را به رفاقت می دهد. در اين ورزش برای برنده شدن به سر و روی ديگری نمی كوبند يا پای ديگری را قلم نمی کنند.  اينجا بدون داور و سوت و زنگ هيچکس خطا نمی کند و همه به يکديگر خسته نباشيد می گويند.
بدون هيچ ديدار و آشنايی قبلی همه با هم رفيق اند و سر سفره يکديگر می نشينند .  کمک به در راه ماندگان و سرمازدگان، اصلی پذيرفته شده است.  نشان دادن راه و  هشدار دادن خطر يک عادت است  و به کسی که هيچ گاه او را نديده ای و شايد در آينده هم هيچ گاه او را نبينی کمک می کنی چرا که کوه چنين ايجاب می کند، پس گزاف نيست اگر بگوييم کوهنوردی مدرسه اخلاق است.


کلمات کلیدی:
 
زير سقف آسمان
ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٤/۸ 


 

يادش بخير، دوران كودكی شبهای تابستان روی پشت بام يا در حياط می خوابيديم و من گاهی ساعتها به تماشای آسمان می پرداختم. با خودم فكر می كردم كه آيا اين آسمان يك جايی تمام می شود يا اينكه تا بی نهايت ادامه دارد؟ تا بی نهايت كه نمی تواند ادامه داشته باشد چون فقط خدا بی نهايت است، پس حتما بايد يك جايی به يك ديوار محدود شود .... و آنقدر به چيزهايی كه می تواند پشت آن ديوار وجود داشته باشد، فكر می كردم تا خوابم می برد.
الان وقتی كه فرصتی می كنم تا نگاهی به آسمان بياندازم،‌ در بين نور صدها هزار چراغ، فقط می توانم ماه و حداكثر چند ستاره كه كور سو می زنند را مشاهده كنم. در آن لحظه با خود می انديشم كه آيا برای كودكان ما كه شبها فقط به سقف آپارتمان زل می زنند اين سوال پيش می آيد كه پشت آن ديوار  كه در انتهای دنيا است، چه چيزی وجود دارد؟


کلمات کلیدی:
 
نمايشگاه خودرو
ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٤/٥ 

نمايشگاه خودرو امسال نيز بالاخره پس از مدتی تاخير برگزار شد، البته اين تاخير باعث شد تا بسياری از شركتها  كه طبق معمول طوری برنامه ريزی كرده بودند كه محصولاتشان دقيقه نود به نمايشگاه برسد، بتوانند با خيالی آسوده توليداتشان را به نمايشگاه برسانند. شركت كنندگان نمايشگاه را گروههای زير تشكيل می دادند:
- شركتهای خودروساز كه عمدتا تحت ليسانس توليد كنندگان خارجی خودروها را مونتاژ يا توليد می كنند.
- شركتهای قطعه ساز كه توليد كننده قطعات خودرو برای شركتهای خودروساز هستند.
- شركتهای ماشين ساز كه تجهيزات و ماشين آلات مورد نياز مستقيم و غير مستقيم اين صنعت را می سازند.
صنعت خودرو صنعتی است كه با راه افتادن آن، صنايع بسياری چون فولاد، آلومينيوم، شيشه، لاستيك، پلاستيك، نساجی و ... نيز به راه می افتد. در آماری طبق معمول غير رسمی اعلام شد  كه حدود پانصد هزار نفر به طور مستقيم يا غير مستقيم شغلشان به  صنعت خودرو وابسته است كه اين رقم قابل تامل است.
ازنكات جالب نمايشگاه می توان به رقابت بين خودروسازان اشاره كرد،‌ به صورتی كه سايپا حتی به ازای خريد خودرو، سهام شركت خود را هم به مشتری می دهد. البته ناگفته نماند كه هنوز اين رقابت فقط در محيط بسته بازار ايران است و شركتهای خارجی دراين رقابت جايی ندارند.
نكته بعد اينكه بين سه  گروه بالا،‌ در خودروسازان  - كه از بزرگی بيش از حد سازمانی‌ و سياسی بودن مديريت رنج می برند - از سال گذشته تا كنون تحول شگرفی ايجاد نشده بود،‌ ولی قطعه سازان و ماشين سازان روندی روبه رشد را از خود به نمايش گذاشتند. حركت به سمت صادرات در بسياری از قطعه سازان و ماشين سازان كه معمولا مديريت آنها خصوصی است، ديده می شد.
به هر حال نمايشگاه خودرو هم برگزار شد ولی كماكان مسائل  بسياری حل نشده باقی ماند، از جمله: واردات خودرو، طرح جمع آوری خودروهای فرسوده، حل مشكل ترافيك شهرهای بزرگ، كاهش قيمت خودرو، كاهش مصرف سوخت خودروها،‌ كاهش آلودگی هوا،‌ اجرای طرح تحويل پلاك به فرد بجای خودرو، كاهش آمار تصادفات خودرو، بازسازی و مرمت جاده ها، اصلاح فرهنگ رانندگی در كشور،  بهبود سيستم حمل و نقل شهری به منظور كاهش استفاده از خودرو شخصی و ....


برای آشنايی بيشتر با صنعت خودرو می توانيد خودروبلاگ را مطالعه نماييد.


کلمات کلیدی: