غول چراغ
ساعت ۸:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٩/٢٧ 

روزی شهردار تهران يك شیء فلزی خاك آلوده پيدا می كند و هنگام پاك كردن آن، ناگهان غول چراغ ظاهر می شود و به او می‌گويد هرچيزی می خواهی دستور بده تا برايت انجام دهم. شهردار می‌گويد من كه می‌دانم تو نمی توانی،‌ چرا وقتم را تلف می‌كنی؟ غول اصرار بسيار می كند و بالاخره شهردار با بی حوصلگی می‌گويد خدا را به من نشان بده.

غول كه مستاصل شده بود می گويد خدا را كه نمی شود ديد، خواهش می كنم يك خواسته ديگر بگو و مطمئن باش كه حتما آن را انجام می دهم و با اصرار بسيار او را راضی می‌كند تا خواسته دومش را  بگويد.

شهردار می گويد پس مشكلات شهر تهران را حل كن. غول چند ثانيه ای‌ پشت گوشش را می خاراند و پس از اندكی تامل می گويد: «گفتی خدا را چی»؟


کلمات کلیدی:
 
زلف آشفته
ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٩/٢۳ 

چند سال پيش با تعدادی از دوستان صنايعی در شركتی که مشکلات سازمانی فراوانی داشت٬ مشغول به كار شديم. با توجه به حجم بالای كارها، به ناچار چند كارآموز مهندسی صنايع را هم به كار گرفتيم و تعدادمان به طور قابل توجهی افزايش يافت.

پس از چند ماه تلاش، توانستيم بخشی از مشكلات را حل كنيم و در جلسه ای به بررسی علمكردمان پرداختيم. يكی از دوستان گفت: «ظاهرا مشكلات دارد كم كم بر طرف می شود و احتمالا كار ما هم سبك تر خواهد شد».

دوست خوش ذوقی در پاسخ گفت: «زلف آشفته او موجب جمعيت ماست ... چون چنين است پس آشفته ترش بايد كرد».


کلمات کلیدی:
 
اِنّ اللهَ يَهدی مَن يَشاء
ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٩/٢٠ 

عبارت «اِنّ اللهَ يَهدی مَن يَشاء» را معمولا به اين صورت ترجمه می كنند: «خداوند هر كسی‌ را كه بخواهد، هدايت می‌ كند»‌. كسانی كه نگرش جبرگرايانه دارند، با شنيدن اين آيه می گويند كه اگر من هدايت نشده ام، پس خداوند نخواسته است.

جديدا تعبير جديدی از اين آيه شنيدم كه در آن كلمه «يشاء» را به انسان نسبت داده بود و آن را به اين صورت ترجمه كرده بود: «خداوند هر كس را كه بخواهد هدايت شود، هدايت می كند».

گفتن اين كه كدام ترجمه صحيح تر است، كار صاحبنظران فن است ولی ترجمه دوم دلنشين تر است. شايد اين آيه هم مؤيد ترجمه دوم باشد كه: «اَلّذين جاهَدوا فينا‌ لَنَهدينّهُم سُبُلَنا»، يعنی: «كسانی را كه در راه ما مجاهدت كنند،‌ به راههای خويش هدايت می نماييم».


کلمات کلیدی:
 
باز هم سانحه هوايی
ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٩/۱٧ 

اگر تكنيكهای نگهداری و تعميرات را در صنايع هوايی به كار نگيريم، پس اين همه آموزشهای آكادميك،‌ سمنيارها،‌ كنفرانسها و ... برای چيست؟ آيا با وجود مهندسان صنايع با گرايش ايمنی صنعتی‌ در كشور باز هم بايد شاهد تكرار اين گونه حوادث باشيم؟

آيا كسب رتبه اول در دنيا در زمينه حادثه جاده ای فقط به علت اشتباه رانندگان و در زمينه حادثه هوايی فقط به علت اشتباه خلبانان است؟

با اين همه تلاشی که برای دستيابی به انرژی‌ هسته ای داريم،‌ آيا از همين الان به تمامی جنبه های ايمنی استفاده از نيروگاه هسته ای آشنايی داريم يا آن موقع هم در هنگام بروز حادثه، مسؤوليت آن را به جان باختگان نسبت می دهيم؟


کلمات کلیدی:
 
پش به سوی صدر اسلام
ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٩/۱۳ 

گاهی اوقات برای تحقق جامعه اسلامی آنقدر با شتاب به سمت صدر اسلام حركت می كنيم كه وقتی متوقف می شويم، می بينيم چند سالی نيز در دوران جاهليت به پيش رفته ايم.


کلمات کلیدی:
 
وبگردی
ساعت ۳:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٩/۸ 

در حالی كه 20 سال طول كشيد تا راديو به ايران بيايد، 30 سال طول كشيد تا سينما در ايران ساخته شود و 13 سال پس از توليد تلويزيون ايرانيان نيز اين جعبه جادويی را به خانه های خود بردند، ‌اينترنت پس از فاصله اندكی از عمومی شدن به ايران آمد، به طوری كه اكنون ضريب نفوذ اينترنت در ايران از متوسط آسيا بالاتر رفته و اين كشور با بيش از پنج ميليون كاربر، در خاورميانه به مقام اول دست يافته است.

كسب رتبه سوم جهان در زمينه وبلاگ نويسی در ميان 700 ميليون كاربر جهانی اينترنت، خبر جالبی بود كه ايسنا گزارش كرد. اين خبر خيلی دور از ذهن نيست زيرا هم اكنون سايت پرشين بلاگ به تنهايی حدود 450 هزار وبلاگ فعال و بيش از 15 ميليون بازديد در ماه دارد. اين در حالی است كه تعداد وب سايتهای فارسی به زحمت به 12 هزار مورد می رسد.

امروزه كارشناسان ارتباطات، وبلاگها را همانند دماسنج اجتماعی جامعه می دانند كه دقيق ترين و عينی ترين نظرات جوانان را بی  هيچ برگه نظرسنجی، به نمايش می‌ گذارد.

با توجه به نفوذ رو به رشد اينترنت در خانواده های ايرانی چه بايد كرد تا نوجوانان و جوانان را از اتاقهای چت و سايتهای ... به وبلاگها كشاند؟


کلمات کلیدی:
 
سعدی‌ و مديريت پروژه
ساعت ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٩/٦ 

ظاهرا شيخ اجل هم متخصص برنامه ريزی و كنترل پروژه بوده و ما خبر نداشتيم. در يكی از ابياتش با ظرافت خاصی به موضوعاتی‌ همچون امكان سنجی پروژه قبل از شروع آن، ارزيابی تامين كنندگان قبل از انعقاد قرارداد،  تخمين فعاليتها و زمانبندی اجرای آنها و سرانجام،‌ تعهد به اجرای فعاليتها در زمانبندی مقرر می پردازد. باور نداريد؟ خودتان قضاوت كنيد:

من ندانستم از اول كه تو بی مهر و وفايی

عهد نابستن از آن به كه ببندی و نپايی


کلمات کلیدی:
 
پارادوكس
ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٩/٢ 

جوان مجرد بيكاری می گفت تا به حال چند بار به خواستگاری رفته ام كه همه در پاسخ به من گفتند تا كار نداشته باشی به تو دختر نمی‌دهيم و چند جا برای كار رفته ام كه همه به من گفتند تا متاهل نباشی به تو كار نمی دهيم.

بابا يكی به داد اين جوانهای بی نوا برسد. راستی ما آخر نفهميديم كه اول تخم مرغ خلق شد و مرغ از آن به دنيا آمد يا اول مرغ خلق شد و تخم گذاشت؟


کلمات کلیدی: