خاطره‌ای از زبان استاد شهريار
ساعت ٦:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٢٥ 

هر پانزده روز يكبار در خانه مرحوم استاد ملك الشعرا بهار،‌ محفلی برگزار می‌شد كه شاعران بزرگی در آن شركت می‌كردند. در يكی از محافل، استاد بهار،‌ از شعرا خواستند تا شعر معروف حبيب يغمايی، شاعر دوره قاجار را استقبال كنند. شعر با اين بيت شروع می‌شد:

تبـه كردم جـوانـی تا كنـم خـوش زندگانی را

چه سود از زندگانی‌ چون تبه كردم جوانی را

تا پانزده روز هرچه كردم،‌ يك كلمه نتوانستم بنويسم. اين حالت گاه گداری به من دست می‌داد. آخرين روز نزديكی‌های صبح، پس از به جا آوردن نماز، حالت عجيبی به من دست داد. چشمه طبعم چنان جوشان و خروشان شد كه در عرض چند دقيقه شعر را ساختم كه وصف حالم بود.

عصر همان روز بعد از اين كه چند نفر از شعرای نام آور اشعارشان را خواندند، نوبت به من رسيد. خواندم، تحسين و تمجيد ملك و حاضران بلند شد. گفتند كه خيلی دلنشين و مؤثر و روان است. اين غزل آن روزها بسيار معروف شد:

 

جوانـی‌ شمـع ره كـردم كه جـويـم زندگانی را

نجسـتـم زنـدگانـی را و گـم كـردم جـوانـی‌ را

كـنـون بـا بـار پـيــری آرزومـنــدم كه بــرگــردم

بــه دنـبـال جــوانــی كــوره راه زنــدگـانــی را

به يـاد يـار ديـريـن، كـاروان گـم كـرده را مـانـم

كه شـب در خـواب بينـد همـرهان كـاروانی را

بهـاری بود و ما را هـم شبابـی و شكر خوابی

چه غفلت داشتيم ای گل، شبيخون خزانی‌را

چه بيداری‌ تلخی بود از خواب خـوش مستـی

كه در كامـم به زهـر آلود شهـد شـادمانـی‌ را

سـخـن با مـن نمـی‌گويـی الا ای همـزبان دل

خـدا را بـا كـه گـويـم شكـوه بـی همزبانـی را

نسيـم زلـف جانان كو كه چون برگ خزان ديده

به پای سـرو خود دارم هـوای جـانفـشـانـی را

به چشـم آسـمانـی گردشـی داری بلای جان

خـدا را بـر مـگــردان ايــن بــلای آسـمـانــی را

نمـيـری شهـريار از شعـر شيـريـن روان گفـتـن

كـه از آب بـقـا جــويــنــد عــمــر جــاودانــی را

 

«نقل از كتاب در خلوت شهريار»


کلمات کلیدی:
 
من پنير تو را جابجا كرده‌ام!
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱٩ 

نمايشگاه كتاب كه از بزرگترين رويدادهای فرهنگی‌ كشور است، با وجود تمامی مشكلات ناشران و علاقمندان كتاب، در حال برگزاری‌ است و خوشبختانه رونق فراوانی‌ هم دارد.

واقعا پيوستن به سيل جمعيت مشتاق يادگيری، حس غريبی در انسان ايجاد می‌‌كند و انتخاب از ميان هزاران كتاب ارائه شده كاری دشوار است.

جالب‌ترين نكته اين بود كه تقريبا در اكثر غرفه‌ها به دنبال پنير اسپنسر جانسون می‌گشتند!‌ ظاهرا اين ميليونها نفری‌ كه دارند در سراسر جهان به دنبال پنير او می‌گردند، هنوز موفق به يافتن آن نشده‌اند!

ضمنا اگر به نمايشگاه می‌رويد،‌ خيلی به حرفها‌ی برايان تريسی گوش نكنيد چون ممكن است غورباقه مربوطه در گلويتان گيركند و آن وقت شايد كسی نتواند به دادتان برسد!


کلمات کلیدی:
 
دشمن جايی آن بيرون است
ساعت ٥:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱٦ 

"پيتر سنگه" استاد نگرش سيستمی در كتاب "پنچمين فرمان" به بررسی ريشه‌ها‌ی عدم وجود نگرش سيستمی در افراد، سازمانها و جوامع می‌پردازد و يكی از اصلی‌ترين دلايل آن را وجود تفكر "دشمن جايی آن بيرون است" برمی‌شمرد.

در هر يك از ما تمايلی نهفته است كه زمانی كه كارها درست پيش نمی‌رود، تقصير را متوجه كسی يا چيزی خارج از خودمان بدانيم. زمانی كه تنها بر خود متمركز هستيم، قادر نيستيم اثرات عملكردمان را در محدوده خارج از خود ببينيم و هنگامی كه عملكردمان منتج به نتايجی‌‌‌ می‌شود كه برايمان آزار دهنده است، آن را ناشی از عملكرد سايرين به حساب می‌آوريم.

نگرش سيستماتيك به ما می‌آموزد كه تمامی علل به وجود آمدن مسائل در درون سيستم و جزئی از آن می‌باشد. "دشمن جايی‌ آن بيرون است" يك قصه بی انتهاست. "آن بيرون" و "اين داخل" قسمتهايی از يك سيستم واحد هستند و اگر بخواهيم همه مسائلمان را به "آن بيرون" نسبت دهيم، هيچگاه نمی‌توانيم نسبت به حل مسائل اقدام نمائيم.

چه زيبا گفت است وايت كلی كه: «ما دشمن را ملاقات كرده‌ايم، او خود ماست».


کلمات کلیدی:
 
روز کارگر (۲)
ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱۳ 

بالاخره پس از اين كه تلاش صنعتگران در متقاعد كردن وزارت كار برای بازنگری حداقل حقوق و دستمزد مصوب سال 85 به نتيجه نرسيد، نمايندگان بخش خصوصی در روز كارگر به كميسيون اقتصادی مجلس رفتند و رئيس كميسيون پس از شنيدن استدلال‌های آنان، اين افزايش حقوق را به نفع كارگران ندانست و اعلام كرد كه اين موضوع بايد به ديوان عدالت اداری ارجاع شود.

با محاسبات حقوق كاركنان طبق مصوبه جديد، به طور متوسط حقوق و دستمزد كلی سازمانها بيش از 30% افزايش می يابد، به اين شرح كه حقوق كاركنان ساده و تازه وارد حدود 50% و حقوق كارشناسان و كاركنان با سابقه حدود 10% اضافه می‌گردد و اين موضوع باعث می شود كه كارفرمايان جهت تعديل حقوقها، سياست دو قراردادی شدن را پيش بگيرند.

به علاوه اين حجم پول اضافی كه به جامعه تزريق می‌شود، باعث افزايش قيمت كالاها و خدمات و نهايتا افزايش تورم، آن هم بيش از مقدار افزايش حقوق كارمندان می‌شود و اين تورم به همراه تعديل نيروی انسانی ناشی از ناتوانی كارفرمايان در پرداخت حقوق و دستمزد كاركنان – كه در مطلب قبلی‌ توضيح داده شد – باعث ركود اقتصادی می‌شود. اين در حالی است كه طبق مصوبه مجلس، نرخ سود بانكها بايد تا پايان برنامه چهارم، تك رقمی شود و طبق نظر كارشناسان اقتصادی،‌ در تمام دنيا جهت كاهش نرخ سود بانكی‌، در نخستين قدم، كاهش تورم را هدف قرار می‌دهند.


کلمات کلیدی:
 
روز كارگر
ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱٠ 

امسال در حالی به استقبال روز كارگر – يازدهم ارديبهشت – می‌رويم كه صنايع كشور روزهای بسيار سختی را پشت سر می‌گذارند. شركتهای خصوصی كه در سال جديد خود را برای افزايش حقوقی حدود 15 تا 20% آماده كرده بودند، با شوك افزيش حدوداً 50% در حداقل حقوق – از 122 به 180 هزار تومان- مواجه شدند.

اگرچه دولت اين افزايش بی سابقه را در جهت حمايت از كارگران اعمال كرد، ولی عدم مطالعه كارشناسی كافی در اين زمينه باعث شد تا بسياری از شركتها نتوانند از عهده پرداخت مبلغ جديد حقوق برآيند و به ناچار بحث تعديل را در دستور كار قرار دهند. ناگفته نماند كه افزايش قيمت مواد اوليه،‌به خصوص فلزات، در چند هفته اخير كارفرمايان را به طور شديدی تحت فشار قرار داده است.

صاحبان صنايع از وزارت كار تقاضا كردند كه در ميزان افزايش حقوق سال جديد بازنگری نمايند و آن را به عدد معقول‌تری مانند 150 هزار تومان كاهش دهند كه دولت پس از بررسی، مجددا همان عدد قبلی را به عنوان مصوبه اعلام نمود و كارفرمايانی كه با اميد تغيير اين مصوبه، تعديل را معوق گذاشته بودند،‌ در آستانه روز كارگر به صورت جدی به اخراج حدود ۱۰ تا20% از كاركنان برای كاهش هزينه‌ها می‌انديشند،‌ به طوری كه اخبار اخراج كاركنان شركتهای بزرگ و كوچك هر روز به گوش می‌رسد. جالب توجه اين كه دولت به طور همزمان برنامه كاهش بيكاری تا سقف 4% را در دستور كار خود قرار داده است.

به هر حال اميدوارم تا قبل از بروز بحرانهای اجتماعی نظير ورشكستگی صنايع، اعتصاب كاركنان، افزايش بيكاری و دهها معضلی كه به علت افزايش بيكاری به وجود می‌آيد، دولتمردان تدابير موثرتری را جهت رونق بخشيدن به صنعت اتخاذ نمايند.


کلمات کلیدی: