Yahoo! Answers
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۳/٢۸ 

اگرچه دست‌اندركاران سايت Yahoo بعد از شروع به كار Google مدتی با مشكل مواجه شدند، ولی در چند ماه اخير با ارائه خدمات جديد و خلاقانه، جذابيتهای تازه‌ای در سايت خود ايجاد كرده‌اند و كاربران زيادی مجددا به اين سايت برگشته‌اند.

بعد از راه‌اندازی سرويس HotJobs حالا اين سايت خدمت Answers را معرفی كرده كه واقعا زيبا و مفيد است. بدين صورت كه شما سوالات خود را در طبقه‌بنديها‌ی مختلف مطرح می‌كنيد و ساير كاربران به آن پاسخ می‌دهند. همچنين شما می‌توانيد به سوالات مطرح شده توسط ديگران پاسخ دهيد.

ضمنا طبق يك سيستم امتيازدهی، با پرسيدن هر سوال و پاسخ دادن به هر سوال، امتياز می‌گيريد و طبق ازرشيابی انجام شده، می‌توانيد از مزايای مختلف برخوردار شويد.

اين خدمت تا كنون برای‌ 19 زبان راه‌اندازی شده كه طبق روال قبل بعيد است زبان فارسی به اين مجموعه افزوده شود.

پيشنهاد می‌كنم در يك گروه مانند Business يا Education يك سوال با انشای صحيح انگليسی بپرسيد و خودتان شاهد باشيد كه پرسيدن يك سوال خوب چقدر با ارزش است. ضمنا می‌توانيد با كسانی كه به سوال شما پاسخ می‌دهند، با استفاده از Yahoo Messenger به صورت online ارتباط برقرار نماييد. فقط مواظب باشيد كه معتاد به اين خدمت جديد Yahoo نشويد چون فكر می‌كنم اعتياد به Yahoo Answers از Yahoo Messenger قوی‌تر باشد!


کلمات کلیدی:
 
Present
ساعت ۳:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۳/٢٥ 

در زبان انگليسی به زمان حال، Present می‌گويند. معنی ديگر اين كلمه، gift يا هديه است. اين تشابه به اين معنی است كه هر لحظه زندگی ما، هديه‌ای است از جانب خداوند كه ما آن را دريافت می‌كنيم.

در همين لحظه كه شما اين متن را می‌خوانيد، هزاران نفر در سر تا سر جهان، ديگر نمی‌توانند هديه اين لحظه را دريافت كنند و زندگی‌ آنها به پايان می‌رسد لذا درك اين لحظه، زندگی كردن در آن و لذت بردن از آن، بهترين روش تشكر از خداوند به خاطر دريافت اين هديه می‌باشد.

ما قطعا بايد از اشتباهات گذشته‌مان درس بگيريم و حتما بايد برای آينده‌مان برنامه داشته باشيم، ولی در اين لحظه نه به خاطر اشتباهات گذشته‌مان ناراحت هستيم و نه به خاطر حوادث آينده،‌ نگران. به قول حكيم عمر خيام:

 

از دی كه گذشت هيچ از او ياد مكن

فـردا كه نيـامـده اسـت فـــرياد مكن

بـر نـامــده و گـذشـتــه بـنـيـاد مكن

حالی خوش باش و عمر بر باد مكن


کلمات کلیدی:
 
خاطره‌ای از زبان استاد شهريار
ساعت ٢:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۳/۱٩ 

در سال 1309 كه شخصی درباری دختر مورد علاقه‌ام را از چنگم بدر آورد و مرا بعد از پانزده روز بازداشت، به نيشابور تبعيد كردند؛ شب‌ها كه تنها می‌شدم، گريه سر می‌دادم و با خدايم راز و نياز می‌كردم. شبی‌در زير سنگی‌ آرميده بودم و غرق فكر بودم كه آهنگ دلنشين اين آيه به گوشم رسيد: «يستعجلونك بالعذاب ولن يخلف الله وعده» يعنی «از تو به شتاب عذاب می‌طلبند و خدا هرگز وعده خود را خلاف نمی‌كند».

بعد از دو هفته دوستانم به نيشابور آمدند و خبر سكته آن شخص درباری را به من دادند. مرا به تهران بردند و در بيمارستان بستری‌ام كردند. همانجا بود كه معشوقه‌ام خود را به بالينم رساند و من در حالی كه از سوز تب می‌سوختم، شعر معروف "حالا چرا" را ساختم:

 

آمدی جانم به قربانت  ولی حالا چرا

بی وفا حالا كه من افتاده‌ام از پا چرا

نوشدارويی و بعد از مرگ  سهراب آمدی

سنگدل اين زودتر می‌خواستی حالا چرا

عمر ما را مهلت امروز و فردای تو نيست

من كه  يك  امروز  مهمان  تو‌ام  فردا چرا

نازنينا  ما  به  ناز  تو  جوانی  داده‌ايم

ديگر اكنون با جوانان ناز كن  با ما چرا

وه  كـه  با  اين  عـمـرهـای ‌كوته  بـی ‌اعتبار

اين همه غافل شدن از چون منی شيدا چرا

شور فرهادم به پرسش سر به‌زير افكنده بود

ای لب  شيـريـن  جـواب  تلخ  سـر  بالا  چرا

ای شب هجران كه‌يكدم در تو چشم‌من‌نخفت

ايـنـقـدر  با  بخـت  خـواب‌آلـود  مـن  لالا  چـرا

آسمان چون جمع مشتاقان پريشان می‌كند

در  شگفتم  من  نمی‌پاشد  ز هم  دنيا  چرا

در خزان هجر گل ای‌ بلبل  طبع هزين

خامشی شرط وفاداری بود غوغا چرا

شهريارا بی حبيب خود نمی‌كردی سفر

اين سفر  راه  قيامت  می‌‌روی  تنها چرا

 

«نقل از كتاب در خلوت شهريار»


کلمات کلیدی:
 
غم و شادی
ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۳/۱٥ 

خداوند در سوره حديد آيه 23 می‌فرمايد: «لكیلا تأسوا علی‌ ما فاتكم و لا تفرحوا بما آتاكم» يعنی «تا برای آنچه از دستتان می‌رود، اندهگين نباشيد و بدانچه به دستتان می‌آيد، شادمانی نكنيد».

اين آيه‌، كليد آرامش و آسايش انسان است و با تأمل در آن به پوچی غم و اندوهی كه برای از دست دادن فرصتهای دنيا می‌خوريم، پی‌می‌بريم.

اگرچه به ظاهر در جامعه‌ای اسلامی زندگی می‌كنيم، اما اكثرمان در مسابقه دنيا طلبی با سرعت هرچه تمام‌تر به پيش می‌رانيم و عامل اصلی غم و شادی ما، از دست دادن و بدست آوردن دنياست. انگار به دنيا آمده‌ايم كه بدون وقفه كار كنيم تا خانه، ماشين و .... تهيه كنيم و اندوخته مناسبی داشته باشيم تا سالهای آتی زندگی را در آسايش به سر ببريم.

به اميد روزی كه در جامعه‌مان ارزشهای متعالی جایگزين ارزشهای واهی شود و غم و شادی ما بر مبنای خواسته‌های پروردگارمان باشد، و صد البته اين را بايد از خودمان شروع كنيم.


کلمات کلیدی:
 
بهره‌وری
ساعت ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۳/٧ 

خواهی كه بدانی هدف از بهره وری چيست؟

ايـن هـفـت شـعار اسـت تـو را يـار و مـددكـار

ب بــهـــره بــهـــتــر ز تـــلاش و هــنــر و كــار

بـا خـرج كـم و وقـت كـم و كـوشـش بـسـيــار

ه هـمـقــدمـی بـا هـمــه در عـرصــه تـولــيــد

تـا پــر شــود از زحـمــت تـــو عـــرصـــه بــازار

ر رشـــد و تــوانـايــی فــرهــنــگـی و مـالـــی

تـا فـكــر تـو افـزون شـود و سـود تـو سـرشـار

ه هــرچــه تــوانــی تــو بــكـن مـصـرف كـمتـر

تـا زان بــشــود مــكــنـت بــســـيــار پــديــدار

و وقـت شنـاسی به سـر كـار و بـه هـر جـای

تـا آنـكـه بـه مــوقـع شــوی از كـار سـبـكـبــار

ر رهــــبـــری كـــار بــه كــوتــاهـــتـــريـــن راه

تــا كــار تــو آســان شـــود و راه تــو هــمــوار

ی يــاری يــاران پــی تـــولــيـــد فــــزونـــتــــر

تــا بــهـــره‌وری بــهــر تــو بــســيــار دهد بـار


کلمات کلیدی:
 
روز بهره‌وری
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۳/٢ 

امروز رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزی در سخنرانی روز ملی بهره‌وری اعلام كرد كه 80% ايرانيان از ضريب هوشی بالاتر از نرمال برخوردار هستند.

نمی‌دانم اين آمار بر اساس مطالعات علمی ارائه شده يا خير ولی با توجه به شنيده‌ها به نظر می‌رسد اين عدد خيلی دور از ذهن نباشد و آنچه موضوع را جالب می‌كند، مقايسه اين عدد با ساعات كار مفيد ايرانيان است كه گاها آن را كمتر از يك ساعت در روز ذكر می‌كنند.

از آن جالب‌تر، اوضاع بهره‌وری تيمی در كشور ماست كه بر كسی پوشيده نيست. در همه جا شاهد تشكيل تيمهايی هستيم كه ضريب هوشی‌ تك‌تك افراد آن 120 می‌باشد، ولی ضريب هوشی تيم كمتر از 50 است.

جا دارد متوليان امر بهره‌وری كشور، در كنار فعاليتهای آكادميكی كه در جهت افزايش آگاهی ملی نسبت به امر بهره‌وری انجام می‌دهند،‌ با شاخصهايی،‌ ميزان اثربخشی فعاليتهای جاری بخشهای خصوصی و دولتی را محاسبه و اعلام نمايند و در اولين قدم بد نيست بهره‌وری سميناهارها! و همايشهای بهره‌وری را اندازه‌گيری كنند و ميزان اثربخشی آن را در ارتقای بهره‌وری ملی اعلام نمايند.

 

پی‌نوشت (در ادامه مطالب روز كارگر):

در گزارش جالبی‌كه امشب خبر 20:30 در خصوص بهره‌وری پخش كرد،‌ يكی از صنعتگران در حال درد دل با وزير كار بود و می‌گفت كه من به خاطر عدم توانايی در پرداخت افزايش حقوق مصوب وزارت كار،‌ 5 نفر از 15 كارگر شاغل در كارگاه توليد محصولات چوبی‌ام را اخراج كردم. وزير پرسيد: «آيا شما همان كار را با 10 نفر انجام می‌دهيد»؟ و پس از شنيدن پاسخ مثبت گفت: «پس شما بهره‌وری‌تان را افزايش انجام داده‌ايد»!


کلمات کلیدی: