نمایشگاه صنعت مشهد
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۳۱ 

نمایشگاه صنعت مشهد از ٣٠ خرداد الی ٣ تیر ماه برگزار می‌شود و شرکت ما هم در آنجا غرفه دارد. اگر گذرتان به نمایشگاه افتاد، سری هم به ما بزنید: سالن فردوسی، غرفه ١۴

پی نوشت:
قدم زدن در بازارچه‌های سنتی اطراف حرم، تماشای عکسهای دست به سینه زائران، زرشک و نبات و زعفران، درخشش گنبد آستان حضرت رضا علیه‌السلام، ایستادن در زیر سقف با شکوه مسجد گوهرشاد، نوشیدن آب از سقاخانه اسماعیل طلایی، جاری شدن با جمعیت در صحن‌ها و رواق‌ها،‌استشمام عطر گل محمدی، سلام به آقا و خواندن زیارتنامه، دو رکعت نماز زیارت، جای همه شما خالی.


کلمات کلیدی:
 
مثلث شیشه‌ای
ساعت ٧:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٢٥ 

"محمود شهریاری" و "سید محمد حسینی" اولین کسانی بودند که در نسل مجریان عصا قورت داده، جریان جدیدی آغاز کردند و توانستند با شوخ‌طبعی و بداهه‌گویی، تعریفی متفاوت از مجری‌گری ارائه نمایند. "صندلی داغ" نیز حرکتی نو در برگزاری جلسه با افراد سرشناس بود که به خاطر تعارف زیاد با مهمانان و همچنین عدم تسلط مجریان، این برنامه جای خود را در بین خانواده‌ها باز نکرد، ولی سلیقه و انتظار بینندگان را از یک گفتگوی تلویزیونی، فراتر از سوالات کلیشه‌ای و از پیش قابل حدث برد.
نسل جدید مجریان که  "فرزاد حسنی" یکی از شاخص‌ترین افراد این گروه است هم با وجود خلاقیتی که دارند، هنوز پختگی لازم را برای اجرای برنامه چالشی و زنده تلویزیونی ندارند. در این میان سری برنامه‌های "رضا رشیدپور" با ریتم سریع و گفتگوهای صریح توانسته استاندارد اجرای برنامه های گفتگوی تلویزیونی را بالا ببرد.
انتخاب خوب مهمانان، احترام به شعور بیننده،  احترام به شخصیت مهمانان در عین انتقاد و مخالفت با آنها، پرهیز از سوالات کلیشه‌ای و همچنین مطالعه و کسب اطلاعات در مورد افکار و سوابق مهمانان قبل از اجرای برنامه، از ویژگیهای این مجموعه است.
با اینکه همیشه سعی می‌کنم وقت کمی را به تماشای تلویزیون اختصاص دهم، ولی دیدن برنامه مثلث شیشه‌ای کم کم دارد برایم یک عادت می‌شود. به نظر من رضا رشیدپور، دو ویژگی مهم دارد که باعث می‌شود ضعفهای برنامه و اجرایش را به طور مداوم برطرف کند. ویژگی اول، روحیه حق‌پذیری اوست، به این معنی که هر وقت در صحبت‌ها متوجه می‌شود موضع او اشتباه است، سریع این مطلب را می‌پذیرد  و هر گونه انتقاد یا پیشنهاد درستی در مورد اجرا یا برنامه‌اش را قبول می‌کند. ویژگی دوم، توجه دائم و همیشگی او برای پرهیز از مغرور شدن است و همواره سعی می‌کند رفتار و گفتارش، رنگ و بوی تافته جدا بافته بودن، نداشته باشد. تا زمانی که او این دو ویژگی را حفظ کند، اجراهایش روز به روز با استقبال بیشتر مخاطبان روبرو خواهد شد.
نکته آخر این که شرکت در نظرسنجی برنامه می‌تواند تایید مادی و معنوی برای تهیه کننده باشد و پشتوانه‌ای شود که بتواند برنامه‌هایی دیگر از این جنس بسازد.

پی نوشت:
فکر کنم ساکنین شهرهای دیگر و ایرانیان خارج از کشور می‌توانند از طریق ماهواره این برنامه را که از شبکه تهران پخش می‌شود، ببینند. چند شب پیش مجری برنامه می‌گفت امکان تماشای برنامه در امارات هم ایجاد شده است.


کلمات کلیدی:
 
باز باران، با ترانه ...
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٢۱ 

کمتر کسی است که شعر "باز باران" را حفظ نباشد ولی آنچه که در کتاب فارسی آمده، گزیده‌ای از شعر است و می‌توانید شعر کامل را از اینجا دریافت کنید.
نکته جالب اینکه بند آخر شعر که می‌گوید: «زندگانی خواه تیره، خواه روشن، هست زیبا ...» وقتی معنا پیدا می‌کند که شما شعر کامل را بخوانید. آن بخشی که در کتاب فارسی نوشته شده، بیشتر بخشهای تیره هست و من در زیر گزیده‌ای از بخشهای روشن را هم نوشته‌ام.


باز باران

با ترانه

با گهرهای فراوان

می‌خورد بر بام خانه
 

من به پشت شیشه تنها

ایستاده،

در گذرها

رودها راه اوفتاده
 

شاد و خرم

یک دو سه گنجشک پرگو

باز هر دم

می‌پرند این سو و آن سو
 

یادم آرد روز باران

گردش یک روز دیرین

خوب و شیرین

توی جنگلهای گیلان ...
 

آسمان آبی چو دریا

یک دو ابر اینجا و آنجا

چون دل من

روز روشن
 

بوی جنگل تازه و تر

همچو می مستی دهنده

بر درختان می‌زدی پر

هر کجا زیبا پرنده
 

برکه ها آرام و آبی

برگ و گل هرجا نمایان

چتر نیلوفر درخشان

آفتابی
 

رودخانه

با دوصد زیبا ترانه

زیر پاهای درختان

چرخ‌می زد ... چرخ می‌زد همچو مستان
 

هر چه می‌دیدم در آنجا

بود دلکش، بود زیبا

شاد بودم

می‌سرودم:
 

"روز ای روز دلارا!

داده‌ات خورشید زیبا

اینچنین رخسار زیبا

ور نه بودی زشت و بی جان
 

این درختان

با همه سبزی و خوبی

گو چه می‌بودند جز پاهای چوبی

گر نبودی مهر رخشان"
 

بشنو از من کودک من

پیش چشم مرد فردا

زندگانی – خواه تیره، خواه روشن-

هست زیبا، هست زیبا، هست زیبا

 

«مجدالدین میرفخرایی معروف به گلچین گیلانی»

 

پی نوشت:
اصطلاح "کرده خاله" که در شعر کامل آمده، به معنای چوبی است که برای بالا آوردن آب از چاه، به سطل می بندند.


کلمات کلیدی:
 
یک شهروند متمدن (2)
ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱٦ 

ماشین را کنار خیابان پارک می‌کنی، وقتی برمی‌گردی می‌بینی که یک طرف ماشین نابود شده و یک تکه کاغذ زیر برف‌پاک‌کن است: «815-74 پیکان قدیمی رنگ کرم ساعت 15/1 زد فرار کرد  ...0936315».
جدیدا حساسیت شدیدی به این جمله‌های مجریان صدا و سیما پیدا کرده‌ام: «واقعا هیچ کجای جهان مردمانی مانند ملت شریف، مسلمان، نوع دوست و فداکار ایرانی پیدا نمی‌شود. ما ایرانی‌ها با تکیه بر تمدن باستانی‌مان، بافرهنگ‌ترین مردم دنیا هستیم و  ...».

 

پی نوشت:
1- یک پیشنهاد به امیرعلی : وقتی برای دریافت خسارت بیمه بدنه مراجعه کرده بودم، به ذهنم رسید که با هم یک کسب و کار خوب راه بیاندازیم، به این صورت که یک کلاس آموزش مهارتهای دریافت خسارت از شرکتهای بیمه – از آن نوعی که خودت در آن استادی – برای من هم بگذاری و بعد با هم به صورت وکالتی، خسارت حادثه دیدگان را از بیمه دریافت کنیم و درصد برداریم. موافقی؟
2- یک از اقوم که محل کارش در حوالی مترو آزادی است می‌گفت که ساعت هفت بعد از ظهر روز سیزدهم خرداد، تعدادی پلیس،  "پهلوان ممد" را حین اجرای معرکه دستگیر کردند و بردند.


کلمات کلیدی:
 
آهار - شکرآب
ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٤ 

تصویر مسیر آهار به شکرآب

 

البرز مرکزی مناطق دیدنی بسیاری برای گلگشت خانوادگی یک روزه دارد که مسیر روستای آهار تا شکرآب، از زیباترین آنهاست. این مسیر از کوچه باغها و کنار نهرهای زلال آغاز می‌شود، از میان باغهای گیلاس عبور می‌کند و تا حدود چهل و پنج دقیقه بدون ارتفاع گرفتن، رودخانه را همراهمی می‌نماید. پس از آن کم کم ارتفاع می‌گیرد و با شیب ملایمی حدود نیم ساعت بعد، از کنار آبشار کوچکی می‌گذرد؛ سپس با شیب کمی زیادتر، چشمه ای را پشت سر می‌گذارد و بعد از نیم ساعت به شکرآب و امام زاده سید طاهر منتهی می‌گردد.
برای رفتن به آهار باید از اتوبان بابایی تهران، یکی از سه مسیر سوهانک یا جاده لشکرک یا جاده تلو را انتخاب کنید تا به میدان لشکرک برسید. پس از آن به سمت چپ تغییر مسیر داده، وارد جاده دیزین شوید. هنگامی که به اوشان رسیدید، از دو راهی آهار مجددا به سمت چپ بروید. فاصله اوشان تا آهار حدود ده کیلومتر است.
اگر اهل کوهنوردی هستید، می‌توانید این مسیر را برای فرود از قله توچال انتخاب نمائید. البته برنامه صعود به توچال و فرود از مسیر شکرآب بهتر است دو روزه انجام شود.

  

پی نوشت:
۱- صحنه‌های داخل مسجد فیلم مارمولک را در مسجد آهار فیلم برداری کرده‌اند،‌ البته حیاط و حوض مسجد در فیلم مربوط به مکان دیگری است.

۲- بالاخره پس از هفت سال توانستم از گروه صنعتی نوین سازان دل بکنم. البته در دو سال اخیر فعالیتهایی جانبی در زمینه مشاوره و ممیزی انجام می‌دادم، ولی کم کم احساس کردم که نیاز به یک چالش جدی در زمینه کاری دارم و لازم است به صورت تمام وقت در سازمانی جدید و در جایگاه سازمانی جدید فعالیت کنم.


کلمات کلیدی: