کیفیت تفکر، کیفیت زندگی
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٧ 

این راز بزرگ آفرینش را فقط انسانهای معدودی درک کرده‌اند که تفکرات ما، زندگی ما را می‌سازد. همه ما آن را شنیده ایم و احیانا تجربه کرده‌ایم، ولی کم‌شمارند کسانی که مومنانه آن را به کار بستند و این قانون را زندگی می‌کنند.
کتابی از برایان تریسی می‌خوانم و خلاصه‌برداری می‌کنم که به لطف خدا پس از اتمام، خلاصه‌اش را برای دوستان اینجا می‌گذارم. تاکید بسیار دارد که کیفیت تفکر شما، کیفیت زندگی شما را می‌سازد. برایان در این کتاب می‌گوید که شخصیت هر انسان سه بخش دارد. بخش اول، ایده آل او است که شامل  آن خصوصیاتی است که دوست دارد داشته باشد. دوم، وضعیت حال او است که شامل افکار، رفتارها و توانایی‌های فعلی‌اش می‌باشد. سوم، عزت نفس او است که نشان می‌دهد چقدر خود را دوست دارد، به خودش اعتماد دارد و برای بهتر شدن تلاش می‌کند ...
حرکت و رشد انسان وقتی آغاز می‌شود که یک شخصیت بالاتری از خودش در ذهنش تصور می‌کند و با عزت نفس مثبت، تلاش می‌کند به آن برسد. تا زمانی که انسان به صورت ذهنی خود را در آن جایگاه بالاتر تصور نکند، حتی اگر فرصتهای رشد هم به سراغش بیاید، آن را از دست می‌دهد. به عنوان مثال می‌گوید که اگر شما انتظار درآمد ماهانه دو هزار دلار داشته باشید، اگر بیشتر از آن به دست بیاورید، آن را خرج کارهای غیر ضروری می‌کنید، به کسی قرض می‌دهید که به شما پس ندهد و ...
برایان در این کتاب می‌گوید، اگر می‌خواهید در زمینه اجتماعی، شغلی، حرفه‌ای و ... رشد بیشتری داشته باشید، ابتدا آن جایگاه را در ذهن خود مجسم کنید، خود را در آنجا ببینید و بعد، مانند افراد حرفه‌ای که به آنجا رسیده‌اند، عمل کنید.
از دو سال پیش که مدیر فروش شرکت جدید شدم، نگاهم به شغل و روابط اجتماعی تغییر زیادی کرد. عمیقا اعتقاد پیدا کردم که تکنیک‌های مهندسی صنایع فقط جایی اثربخش خواهند بود که وارد فرآیندهای تحقق محصول شوند و در سازمان ارزش افزوده ایجاد کنند. هنوز هم احساس می‌کنم لازم است نگاهم را به کسب کار به طور جدی عوض کنم.
متاسفانه شرایطی برجامعه حاکم است که ریسک‌پذیری اقتصادی بسیار کم شده، صنعت روزهای خوبی را نمی‌گذراند، مردم انتظار زیادی از خودشان ندارند و ترجیح می‌دهند به آب باریکه‌ها اکتفا کنند. این بلا تکلیفی در جوانان بیشتر به چشم می‌خورد. با همه این محدودیتها معتقدم بالا بردن کیفیت تفکر، کیفیت زندگی را بالاتر می‌برد و اگر کسی این کار را نکند، در حق خود کوتاهی کرده است.
 
پی نوشت:
- از همه دوستان که آمدند و مطلب جدیدی ندیدند، معذرت می‌خواهم
- یک بنده خدایی کلاسهای برایان تریسی رفته بود و قرار بود فیلم آن را بگیرد و برای دوستان هم بفرستد!


کلمات کلیدی: