بورس باز
ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢۱ 

دوستی دارم که بورس باز حرفه‌ای است. یک روز از او پرسیدم چرا خانه نمی‌خری؟ با محاسبات اقتصادی گفت که سرمایه‌ام اگر در بورس باشد، ارزش افزوده بالاتری دارد. گفتم حداقل یک ماشین ارزان قیمت بخر مهندس! دوباره حساب کتاب کرد که افت سالانه قیمت ماشین و هزینه  نگهداری و بیمه و بنزین به اندازه‌ای  است که اگر از آژانس استفاده کنم، برایم مقرون به‌صرفه‌تر است.
گفتم به نظر من اگر ماشین داشته باشی و فقط یکبار هم که شده، با آن به یک مراسم عروسی بروی و بعد از اتمام مراسم، خانواده‌ات را سوار ماشین خودت کنی و بــــــوق بــــــوق بوبوق بــــــوق راه بیاندازی و ویراژ بدهی و راه ماشین عروس را ببندی، می‌ارزد به همه هزینه‌های ماشین داری!

پی نوشت:
مرد حسابی این چه کاریه؟ نصف شبی کارنوال راه می‌اندازی؟ راه بندان درست می‌کنی؟ مزاحم استراحت مردم می‌شوی؟


کلمات کلیدی:
 
ضرس قاطع
ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٧ 

چند وقت پیش با مدیری جلسه داشتم که در گفتارش از کلمات عربی زیادی مثل معهذا، فی‌الواقع و ... استفاده می‌کرد. خصوصیت دیگری که داشت این بود که حرفهایش را با قطعیت کامل بیان می‌کرد و در ادای تک تک کلمات، تمرکز و استرس فوق‌العاده ای به کار می‌گرفت.
در وسط صحبت‌هایش در مورد موضوعی که می‌خواست اطمینان کامل خود را بیان کند، گفت: «من به زرت قاسع عرض می‌کنم که ...»
این کلمه زرت را به قدری جدی و با تاکید گفت که یکی دو ثانیه اول، خودم شک کردم که شاید اشتباه از من است!

پی نوشت:
مرحوم دهخدا در معنی ضرس قاطع می‌نویسد: «معنی لُغوی این عبارت، دندانِ قاطع یا دندانِ بُرنده و تیز است. اصطلاح به ضرس قاطع، به معنی از روی یقین می‌باشد.»


کلمات کلیدی: