کم فروشی
ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢۸ 

با یک تولید‌ کننده میلگرد جلسه داشتم. می‌گفت آهن‌فروشان، میلگرد را از تولید‌ کننده، به صورت کیلویی می‌خرند و به مصرف کننده، شاخه‌ای می‌فروشند. طبق استاندارد، وزن هر شاخه میلگرد 16 باید بین 18.2 تا 19.3 کیلوگرم باشد. نکته اینجاست که آهن‌فروشان منطقه آنها اصرار دارند وزن میلگرد تولیدی نباید بیشتر از 17 کیلو باشد وگرنه آنرا نمی‌خرند.
آنها موقع خرید، پول تولید کننده را تمام و کمال به وزن محاسبه و پرداخت می‌کنند ولی به علت عدم نظارت، مشتری نهایی هر شاخه را حداقل یک کیلوگرم سبک‌تر خریداری می‌کند. حالا استحکام ساختمانی که با این میلگردها ساخته می‌شود، با خدا است.

پی نوشت:
کم فروشی‌های ما کجا مشخص خواهد شد؟


کلمات کلیدی:
 
با همه‌ی بی سر و سامانی‌ام
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢٧ 

یک وقتهایی در زندگی آدم نیاز دارد مسیر حرکت خودش را مرور کند. راه آمده را ارزیابی کرده، برای ادامه مسیر برنامه کاملتری تهیه نماید. باورها، افکار و ارزشهایش را دوباره نقد کند، آنهایی را که تاریخ گذشته هستند، دور بریزد و آنهایی را که به کار می‌آیند، جانانه‌تر دنبال کند. شاید بهترین راه این باشد که تصور کند اگر قرار بود امروز متولد شود، چه زندگی را برای خودش برمی‌گزید؛ یا این که اگر قرار بود یک آدم دیگری باشد، چه خصوصیاتی را برای خود دست‌گزین می‌کرد.

 پی نوشت:
امروز در آستانه ورود به 35 سالگی، بیش از هر وقت دیگری در زندگی، در پی پاسخ این سوالم.
با همه‌ی بی سر و سامانی‌ام / باز به دنبال پریشانی‌ام ...


کلمات کلیدی: