بازاریابی چینی
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢۸ 

در نمایشگاه ترکیه، یک صنعتگر از لیبی به غرفه آمد که درخواست قطعات یدکی و خدمات پس از فروش دستگاه های چینی خط تولید خود را داشت. کمی در مورد آن خط توضیح خواستم. گفت که: «من بازرگان بودم، با چند نفر از دوستانم شراکت داشتیم و از چین، منسوجات و لباس به لیبی می بردیم.
در یکی از سفرها با یک فروشنده چینی آشنا شدیم که به ما پیشنهاد احداث  خط تولید بیلت فولاد و میلگرد ساختمانی در کشورمان را داد. به او گفتیم که ما اصلا فعالیت صنعتی نداشته ایم. آن چینی ما را مطمئن کرد که حتی کارگر و مهندسین خط تولید را هم به شهرتان می آوریم و شما فقط کافی است سرمایه گذاری کنید.
در حال حاضر این کارخانه مشغول به کار است و هشتاد نفر کارگر، تکنیسین و مهندس چینی در کارخانه ما اشتغال دارند. البته کیفیت دستگاه ها و خدمات پس از فروش چینی ها خیلی ضعیف است...»
در تبریز خودمان هم مشابه این کارخانه را از نزدیک دیده ام. بازاریابان و فروشندگان چینی، نه تنها کارخانه را می فروشند، بلکه برای چند ده نفر از هم میهنانشان اشتغال ایجاد می کنند. با این روشها است که یک میلیارد و چند صد میلیون چینی را اداره می کنند!


کلمات کلیدی:
 
پرچم ایران
ساعت ٤:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٧ 

معمولا در همه نمایشگاههای صنعتی، وارد کنندگان محصولات خارجی خصوصا نمایندگان چینی حضور دارند که تعدادشان روز به روز هم بیشتر می شود. از حدود سه سال پیش به ذهنم رسید برای تمایز و تاکید بر ایرانی بودنمان، از پرچم ایران استفاده کنیم. این پرچم های قشنگ سه رنگ که روی میزهای مذاکره در نمایشگاه قرار می گیرند، هم باعث زیبایی غرفه می شوند و هم به صنعتگر داخلی حس مثبت خرید ایرانی را منتقل می کنند.
موقعی که داشتیم وسایل را برای ارسال به نماشگاه ترکیه جمع می کردیم، با همکاران بحث شد که در این شرایط تحریم، آیا استفاده از پرچم ایران و به نوعی حساس کردن مخاطب به ایرانی بودن مان، کار خوبی است یا نه. کلیه کاتالوگها و بنرهای نمایشگاهی به زبان انگلیسی بود و از نام مخفف شرکت هم استفاده کرده بودیم و غیر از قیافه های خودمان، هیچ نشانی از ایرانی بودن شرکت به چشم نمی خورد و این می توانست نقطه مثبتی باشد که خریداران سایر کشورها بدون پیش فرض، مذاکره با ما را آغاز کنند.
از طرفی، یکی دیگر از علل حضورمان در نمایشگاه ترکیه، یافتن فرصت مذاکره با ایرانیانی بود که برای خرید دستگاههایی در سطح کیفیت جهانی به آن نمایشگاه می آمدند. تعدادی از آنها را از قبل می شناختیم و حضورمان را اطلاع رسانی کرده بودیم، مابقی را هم باید در نمایشگاه جذب می کردیم و با آنها آشنا می شدیم. نهایتا پرچم را بردیم و تصمیم گیری نهایی در مورد استفاده از آن را منوط به شرایط نمایشگاه کردیم.
صبح روز اول نمایشگاه در حالی که داشتم میز را می چیدم و جای پرچم را برانداز می کردم، ناگهان آقایی از راهرو پرسید شما ایرانی هستید؟ جواب مثبت دادم و گفت که من ایرانی ساکن کانادا هستم و دیدن پرچم کشورم در این نمایشگاه به من احساس غرور داد. خلاصه بعد از این ماجرا، پرچم را روی میز گذاشتم و ساعتی بعد، آن را به میز کانتر – میز پاسخگویی – منتقل کردم. جالب بود که همین موضوع باعث شد تقریبا تمامی ایرانیان حاضر در نمایشگاه – حتی اگر موضوع کارشان با ما مرتبط نبود – دقایقی را برای صحبت با ما وقت بگذارند یا حداقل لبخندی رضایت آمیز نثارمان کنند.
اطمینان از تصمیم درستی که گرفته بودیم، وقتی حاصل شد که با چند شرکت خارجی مذاکره کردم و صراحتا اعلام کردند که اگر با شما که ایرانی هستید، هر گونه فعالیت تجاری داشته باشیم، دولت ما مجوز فعالیتمان را به طور کامل باطل می کند.


کلمات کلیدی: