Baby Boomer
ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱٤ 

در زبان انگلیسی به دوره ای که در آن رشد چشمگیری در زاد و ولد به وجود می آید بیبی بوم و به افرادی که در آن دوره به دنیا آمده اند، بیبی بومر می گویند. در آمریکا این جهش جمعیت، بعد از جنگ جهانی دوم و در کشور ما در دهه شصت اتفاق افتاد. متولدین دهه شصت، وقتی به سن تحصیل رسیدند، مدارس سه شیفت شدند. به سن دانشگاه که رسیدند، به آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی رونق دادند و الان در مرحله اشتغال و تشکیل خانواده هستند.
در اقتصاد، دوران رسیدن این نسل به سن اشتغال را دوران طلایی و شکوفایی اقتصاد  یک کشور می دانند و مدیران با تدبیر یک کشور، نهایت استفاده را جهت استفاده از جوانی و تخصص این نسل می کنند تا پس انداز لازم را جهت حمایت از آنها در دوران بازنشستگی، فراهم آورند.

*
نمی دانم از کی شروع شد ولی چند سالی است که دوستان متقاضی استخدام نیروی انسانی، درخواستهایشان را برایم ایمیل می کنند و من نیز آن را برای سایر دوستان ارسال می کنم. در این میان، زمینه اشتغال دوستانی فراهم شده که خود آنها چند وقت بعد در همان جایگاه سازمانی، درخواست جذب نیروی جدید جهت توسعه کار را داشته اند.
چند وقتی است که متاسفانه این روال بر عکس شده و به جای درخواست اشتغال، رزومه دوستان توانمند و فارغ التحصیل دانشکده های خوب فنی مهندسی با بیش از ده سال سابقه برایم ارسال می شود که به خاطر مسائل اقتصادی کشور، شغل خود را از دست داده اند یا در پی یافتن موقعیت شغلی بهتر هستند و من آنها را برای دوستانی که مناسب می دانم، ارسال می کنم.

*

واقعا جای تاسف دارد که این همه ظرفیت و پتانسیل نسل بیبی بومر کشور ما در حال هدر رفتن است و این عدم اشتغال، تبعات فراوان فرهنگی و اجتماعی را هم در کشور ایجاد کرده است.


کلمات کلیدی: