بحران اقتصادی

داستان قورباغه پخته که یادتان هست؟ این خطر بحران اقتصادی دارد به شکلی بسیار آرام و خزنده تمام جوامع، سازمانها و افراد را در بر می‌گیرد. اگرچه در ابتدا احساس می‌شد که این رکود اقتصادی فقط باعث سست شدن ارکان اقتصاد آمریکا است ولی به تدریج دامنه آن، مرزهای آمریکا را پشت سر گذاشت و این روزها به آرامی دارد به تمامی کشورها می‌رسد.
نتیجه مطالعات امکان‌سنجی که در خصوص سرمایه‌گذاری در بخش صنعت خودمان انجام دادیم، نشان داد که سرمایه‌گذاری و حتی ادامه فعالیت، سود بسیار کمی به همراه دارد. تورم رکودی به وجود آمده باعث شده که راهکارهای متعارف خروج از رکود، محدودتر شود.
قصد تحلیل علل به وجود آمدن این بحران و اثرات آن در کشورمان را ندارم، بلکه می‌خواهم بگویم که بهتر است سازمان و خودتان را برای مواجهه با این شرایط که آن را حداقل چند ماه پیش‌بینی می‌کنند، آماده کنید.
اگر احساس می‌کنید حاشیه سود شرکتتان پایین آمده، چکهای مشتریانتان پاس نمی‌شود، خودتان به سختی موجودی حساب شرکتتان را برای پاس شدن چکها پر می‌کنید، پرداخت حقوق در سازمان به سختی انجام می‌شود یا به تعویق می‌افتد، اینها همه نشان از پخته شدن تدریجی قورباغه است.
در بعد سازمانی تا جایی که می‌توانید از هزینه‌های اضافی بکاهید تا با مشکل جدی مواجه نشوید. در زندگی فردی هم برنامه مالی دقیقی داشته باشید و خود را برای نوسانات احتمالی درآمد، آماده سازید. البته امیدوارم که به لطف خدا مشکلی جدی برای هیچ یک از سازمانهای خصوصی یا دولتی پیش نیاید و همه به سلامت این دوره را پشت سر بگذارند، ولی به هر حال احتیاط شرط عقل است!

/ 9 نظر / 29 بازدید
علی ی

مقارن شده با سریال حضرت یوسف و خشکسالی ان دوران !!!

امیرعلی

سلام علیکم! عرض شود که ما پخته ایم! خودمان خبر نداریم! ... یا علی مدد!

علی یوسفی

سلام . بله هر از گاهی می نویسم . به نوعی وبلاگ شخصیم نیست دیگر . ان وبلاگ را هم که شما سر زده بودی احتمالا تعطیل می کنم . خوش باشید

میثم

ای آقا! احساس چیه! نه تنها چکهای مشتریان (کارخانه های گردن کلفت!) پاس نمی شود بلکه چون چکهای خودمان هم پاس نشده طلبکاران محترم دارند ما را به پول تبدیل می کنند!

محمد

کدام حاشیه سود!!![سوال]

آیینه

سرعت پخته شدن سریع تر از اونیه که قورباغه هه حالیش نشه.انگار وضع سازمان شما هنوز خیلی خوبه؟[چشمک]

حجازی

سلام ظریفی گفته : تن آدمی شریف است به جان آدمیت؟ نه! همین لباس زیباست نشان آدمیت!!!!!

حسین

درود فراوان برادر مجید بعد از مدتها تونستم امشب به وبلاگ دوستان سری بزنم . مشتاق دیدنتان هستم . این داستان قورباغه پخته را هر وقت می شنوم یامی بینم یاد شما و نوین سازان و اون خبرنامه مدیریتی می افتم. [لبخند]خیلی ارادت دارم . باید اقا مهدی راهم از نزدیک ببینم

مقالات صدری زاده

سلام . ممنون از مطالب خوبتون . راستش ما بیش از پنج ماه است که آثار بحران را در شرکت خودمان احساس می کنیم . حقوقها با بیش از سه ماه تاخیر پرداخت می شود و کارفرمایان طرحهای عمرانی و غیر عمرانی هم از مهرماه 87 به این طرف بودجه کافی برای پرداخت صورت وضعیت کارکرد پیمانکاران و پیش پرداخت قراردادها ندارند . به ناچار تعدیل نیرو شروع شده و افزایش آمار بیکاری و رکود قابل پیش بینی است . بعید است در چنین شرایطی طرح به اصطلاح تحول اقتصادی و امثال آن اجرایی شود زیرا جامعه تحمل فشار اقتصادی بیشتر را ندارد .