کافه پیانو (نقد)

معمولا آثار هنری که قشر روشن‌فکر یا به عبارت بهتر، روشن‌فکرنما نسبت به آنها جبهه می‌گیرند ولی مخاطب عام با آنها ارتباط خوبی برقرار می‌کنند، آثاری هستند که به طور مستقیم و بی‌پیرایه با باورها و احساسات مخاطب سر و کار دارند. مثال خوب این نوع آثار، فیلم اخراجی‌ها است که اگرچه بسیاری از صاحبنظران عرصه هنر و نقد هنری ایرادات اساسی به این فیلم گرفتند ولی توانست ایرانیان را با هر نوع سلیقه سیاسی و اجتماعی، در سراسر جهان دور هم جمع کند و آنها را به خنده و گریه وا دارد.
کتاب کافه پیانو هم از این قاعده مستثنی نیست و با وجود تمامی اشکالات شخصیت‌پردازی، ادبی و ... چیزهایی دارد که منتقدین سرسخت کتاب هم اعتراف می‌کنند وقتی کتاب را در دست گرفته‌اند، تا پایان داستان نتوانسته‌اند آن را زمین بگذارند.
به نظر من کافه پیانو مجموعه باورها و عقاید نویسنده است که خود او آن را "پیکسل‌هایی از واقعیت" می‌نامد و برای بیان آنها، داستانی – البته جذاب – نگاشته  است. وقتی کتاب را در دست می‌گیری، از یک سو کنجکاوی دانستن پایان داستان تو را به سریع خواندن ترغیب می‌کند و از سوی دیگر، حیفت می‌آید که به سرعت از کنار پیکسل‌ها بگذری.
از آنجای داستان که نویسنده، کتابی که در دست دارید را تا همین جا که نگاشته به همسر خود می‌دهد و او از وجود مثلث عشقی با خبر می‌شود، زمان داستان به زمان حال تغییر می‌یابد و شما خود را در داستان و بین آن افراد حس می‌کنید. به طوری که وقتی در حین داستان از نگارنده می‌پرسند که جمله کلیدی داستان تو چیست، جمله‌ای را ذکر می‌کند که هنوز به آن نرسیده‌اید.
در این که شنیدن قصه اثر تربیتی فراوانی بر انسان دارد شکی نیست و مهمترین دلیل آن، قصه‌هایی هستند که خداوند در قرآن برای ما بیان کرده است. امروزه که یافتن داستان بلندی که بتواند شما را تا پایان به همراه بکشاند بسیار سخت است، کافه پیانو غنیمتی است که می‌تواند ساعاتی شما را از روزمرگیهای زندگی رها سازد.

پی نوشت:
١- چاپ سوم کتاب کافه پیانو، پرفروش‌ترین رمان فارسی در دو هفته گذشته شده است.
٢- خوب است نویسنده کتاب، نقدهای نوشته شده بر این اثر را – که در اینترنت هم قابل دستیابی هستند - مطالعه کند و داستان را با برطرف نمودن ایرادات وارد بر آن بازنویسی نماید.

/ 6 نظر / 130 بازدید
امیرعلی

سلام! واجب شد بگيرمش در اولين فرصت و يكشبه بخوانمش: مثل كتابهاي رضا اميرخاني كه همشان را يكشبه خوانده ام: از من او بگير تا بيوتن و ...! راستي: بيوتن به چاپ هفتم رسيده در 4ماه! خوانديد؟ يا علي مدد!

حجازی

اتفاقا وقتی کتابی به وفور نقد می شود کتابی مورد اعتناست . چرا هیچوقت کتاب های پیش وپا افتاده که اتفاقا در بازار کتاب هم فراوان است نقد نمی شود.

زهره پدرام نيا

سلام دوست عزيز در اولين شماره ي مجله ي اينترنتي راهي ديگر با فرهاد جعفري نويسنده ي كافه پيانو گفتگويي انجام دادم كه به نظرم خوب شده خوشحال ميشم بياي ونظرتو بدونم با تشكر زهره پدرام نيا

زهره پدرام نيا

سلام دوست عزيز در اولين شماره ي مجله ي اينترنتي راهي ديگر با فرهاد جعفري نويسنده ي كافه پيانو گفتگويي انجام دادم كه به نظرم خوب شده خوشحال ميشم بياي ونظرتو بدونم با تشكر زهره پدرام نيا www.rahidigar.tk