ارتباط صنعت و دانشگاه در ترکیه

در نمایشگاه ترکیه با یک دانشجوی دکترای متالورژی ترک صحبت می کردم. از وضعیت صنعت، اشتغال و ارتباط صنعت با دانشگاه پرسیدم. می گفت: «اینجا مالکیت شرکتهای صنعتی، عمدتا در اختیار بخش خصوصی است و اکثر صنایع دولتی نیز از چند سال قبل به بخش خصوصی واگذار شده اند.
دولت به شرکت ها الزام می کند که هر ساله دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری را به صورت پروژه ای و نیمه وقت به کار گیرند و پروژه های تحقیقاتی تعریف کنند. خود دولت نیز بخش عمده حق الزحمه آنها را پرداخت می کند و پس از پایان دوره باید نتیجه تحقیقات انجام شده در قالب مقالات و پایان نامه های علمی به دانشگاه ارائه شود. در صورت دارا بودن ارزش علمی یا فنی، شرکتهای مذکور از تشویق های خوبی برخوردار خواهند شد.
به این ترتیب هم دانشجویان با محیط واقعی کار آشنا می شوند و هم صنعت از توان علمی و دانش روز دانشگاهها بهره مند خواهد شد. ضمنا، زمینه ادامه همکاری و تمام وقت شدن حضور فارغ التحصیلان در آن شرکتها فراهم می گردد.»
مقایسه محصولات رقبای ترک با محصولات شرکتهای ایرانی حاضر در نمایشگاه که شاید هر دو حدود دو الی سه دهه سابقه فعالیت در کارنامه خود دارند، به خوبی نشان می دهد که حمایت و مجهز کردن آنها به دانش کاربردی روز دنیا، چقدر می تواند این شرکتها را از هم متمایز کند. ناگفته نماند که ما چه از نظر سخت افزاری و چه از نظر عملی، فاصله زیادی با آنها نداریم، ولی عدم تلفیق این دو و همچنین محدودیتها باعث فاصله گرفتن روز افزون شده است.

/ 3 نظر / 49 بازدید
راه میانبر

ما از لحاظ سخت افزاری از کشورهای توسعه یافته هم چندان عقب تر نیستیم. مشکل ما، مشکلات عمیق نرم افزاری است. در حوزه مدیریت، سیاستگذاری کلان، برنامه ریزی، فرهنگ فردی و جمعی به شدت مشکل داریم و بدتر از همه اینه که این باور در بسیاری از مدیران ارشد وجود نداره که ما عقبیم و نیازمند اصلاح هستیم. اولین قدم در درمان بیماری، اینه که اصلا باور کنیم و بفهیم که مشکل داریم.

حجازی

مشکل اصلی ما بی اعتنایی و ایجاد محدویت برای مغز افزار است

آیینه

همسرم با توجه به نوع کار قبلی اش قراردادهای کلان با دانشگاه ها داشت ولی این قدر اساتید پولکی دانشگاه ادا و اصول و دو دره بازی درآورند که جانش به لبش رسید و با اینکه در کار جدید هم می توانست چنین ارتباطی را برقرار کند به کلی بی خیالش شد.فرهنگ مهمترین اصلی است که باید در ایران اصلاح شود و متاسفانه به دلیل وابسته بودن به اقتصاد رو به قهقرا می رود.