احساس می‌کنید چند ساله هستید؟

معمولا احساسی که نسبت به گذر زمان داریم، نسبی است. گاهی زمان سریع می‌گذرد و گاهی کند. این مساله در خصوص احساسی که به  سن‌مان داریم نیز صدق می‌کند. در بعضی از مراحل زندگی حس می‌کنیم بزرگتر از سن‌مان هستیم و در بعضی مراحل، جوان‌تر.
من از زمانی که به سن ٢٧ سالگی رسیدم، از نظر خودآگاهی و درکی که از خودم دارم، سنم بالاتر نرفته و الان حدود شش سال است که در سن ٢٧ سالگی مانده‌ام. حتی بعضی اوقات که قرار است در فرمی، گزینه سن را تکمیل کنم، ناخودآگاه می‌خواهم ٢٧ بنویسم.
همیشه این سوال برایم مطرح بود که اگر امکان داشت در یک سن ثابت زندگی کنم، چه سنی را انتخاب می‌کردم.
نمی‌دانم شنیدید یا نه که می‌گویند سن مردان بهشتی ٣٣ سال است.
سن شناسنامه‌ای شما با سن احساسی‌تان یکسان است یا تفاوت دارد؟

پی نوشت:
یادداشت محمد عزیز در قسمت نظرات، برای من تازگی داشت. ممکن است برای شما هم جالب باشد.

/ 6 نظر / 27 بازدید
محمد

سلام مطلب خوبی را نوشته اید و توجه به اینکه سن را فقط در فالب شناسنامه جستجو نکنیم.در تکمیل گفتار شما باید گفت حداقل چهار نوع سن داریم:1 -تقویمی (یا همین شناسنامه ای) 2-سن روانی(که همان احساسی است که هر کس نسبت طول عمر خودش دارد) 3- سن اجتماعی( سنی که از برآیند توانایی برخورد ارتباطی با دیگران و مسایل اجتماعی بدست می آید)4 -سن فیزیکی(سنی که بر اساس وضعیت جسمی و ساختار فیزیکی بدن سنجیده میشود) البته شما به سن روانی و عاطفی توجه نموده اید که درست هم هست اما توجه به سن سلامتی و یا فیزیکی و نیز سن اجتماعی و تحلیل های مربوط به آنها هم میتواند در شکستن نگاه یکسویه و صرفا شناسنامه ای موثر باشد. در هر حال یادمان نرود که هر سنی زیبایی خاص خود را دارد و آدمهای طبیعی همانهایی هستند که در همه شرایط قدر لحظه ها را میدانند و هرگز از راه های نا صحیح و یا فرار به جلو شادی های کاذب و مصنوعی را جستجو نمی کنند. درک درست از زمان و گذر از آن و فهم واقعی هر لحظه و لذت بردن از زندگی نیاز به مهارت هایی دارد که باتقویت هوش اجتماعی که بر خلاف هوش معمولی قابل یاد گیری هم هست قابل وصول می باشد. شاد و سالم باشید.[گل]

امیرعلی

من جدیدا روی این مساله سن خیلی حساس شدم... یه جورایی از وقتی به 30 رسیذم (یعنی پارسال) دیگه نمیخوام سنم بیشتر بشه... حس بدی دارم... حس تموم شدن فرصتها .... فاعتبروا یا اولی الابصار....! یا علی مدد!

شادمهر

يك نكته در مورد سن و سال وجود دارد و اينه كه وقتي سن افراد بزرگتر از خود را مي شنويم مثلا مي گفتند 28 ساله. خيلي برايمان بزرگ و دور از دسترس به نظر ميرسيد ولي وقتي خودمان به اين سن رسيديم ديديم نه زياد هم عدد بزرگي نيست و باز نگاه به آينده است!

آیینه

من همیشه اون سنی که بودم رو دوست داشتم و دارم...ولی الان که به گذشته بر می گردم از سن دوران راهنماییم خوشم نمیاد

راه میانبر

من هم خیلی وقته از حدود همین 25-6 سال رد نشدم. فکر کنم حتا جسمم هم تحت تاثیر شدید همین باور، چندان تغییر ظاهری ای نکرده!

حجازی

سال نو مبارک