قانون

یک روز قبل از افتتاحیه نمایشگاههای صنعتی و یک روز بعد از اختتامیه در نمایشگاه غلغله‌ای برپاست. تریلی‌ها، کامیونها و جرثقیل‌ها برای تخلیه و بارگیری تجهیزات صنعتی، ترافیک زیادی در خیابانهای نمایشگاه ایجاد می‌کنند. معمولا به ماشین‌های سنگین اجازه ورود به سالنها را نمی‌دهند، فقط جرثقیلها اجازه دارند به داخل سالنها بروند، دستگاهها را روی کفی پشت خود بگذارند و در محوطه بارگیری نمایند.
در نمایشگاه مشهد روز بارگیری وقتی جرثقیل و کامیون حمل تجهیزات شرکت ما آماده شدند، جرثقیل به داخل سالن رفت و دستگاه 5 تنی را بیرون آورد. با توجه به اینکه تسمه‌ها و زنجیرهای حمل بار به آن متصل بود، زمان کوتاهی طول می‌کشید که آن را داخل کامیون بگذارد و برای حمل بقیه تجهیزات به سالن برگردد.
جرثقیل در خیابان اصلی کنار کامیون قرار گرفت تا بار را داخل آن بگذارد که یک نگهبان با عجله جلو آمد و گفت که اینجا نمی‌توانید بارگیری نمایید، چون مسیر تردد دیگران مسدود می‌شود. یکی دو دقیقه با او صحبت کردم که این کار چند ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد و اگر به جای حرف زدن بار را تخلیه کرده بودیم، الان تمام شده بود. وقتی پافشاری من را دید، گفت که تخلیه بار در خیابان نمایشگاه غیر‌قانونی است و همه باید به میدان انتهای نمایشگاه بروند تا مسیر تردد را مسدود نکنند. اسم قانون را که آورد، دستها را بالا بردم و مثل یک شهروند متمدن پذیرفتم که به قانون عمل کنیم.
وقتی سوار بر جرثقیل از میدان انتهای نمایشگاه بر می‌گشتم، دیدم که دقیقا در همان محلی که کامیون ما قرار داشت، یک کامیون و جرثقیل در حال بارگیری هستند و همان نگهبان کنارشان ایستاده است. سریع به سمت نگهبان رفتم و با احساس یک شهروند قانونمدار فریب‌خورده به نگهبان اعتراض کردم. شروع به توجیه کرد که این ها از صبح اینجا منتظر شده‌اند و بارگیری آنها سریع انجام می‌شود و … از او پرسیدم که مگر نگفتید بارگیری در خیابان غیرقانونی است، چرا برای بعضی قانونی می‌شود؟ جواب داد ما اینجا هستیم که تشخیص بدهیم چه موقع می‌شود اینجا بارگیری کرد و چه موقع نمی‌شود!
بالاخره بعد از داد و فریاد، سوار جرثقیل شدم. راننده جرثقیل در حالی که انگشت شصت و سبابه اش را به علامت $ به هم می‌سایید گفت: «انگار شما قوانین اینجا را هنوز نمی‌دانید»!

پی نوشت:
- این نوشته، یک متن اجتماعی است، هر گونه برداشت سیاسی اکیدا ممنوع است و پیگرد قانونی دارد!

/ 10 نظر / 19 بازدید
میثم

این روزها باید تعریف قانون را عوض کرد. قانون یعنی قدرت و پول

راه میانبر

نخیر. مثل اینکه بر منوال نوشته قبلی فقط داری داستان های تخیلی می نویسی.

آیینه

بابا شما که دیگه کی هستی؟هنوز هم حرف از قانون می زنید و بدتر بهش پایبند هم هستید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ راستی واقعا تو ایران زندگی می کنید و این قدر مثبتید هنوز؟[سوال][تعجب]

امیرعلی

این چیزی که شما گفتید کاکلا نشان از نهادینه شدن یک ساز و کار قانونی داشت! اون نگهبان هم نقش شورای نگهبان را داشته است... یا علی مدد! بعد الکامنت: اخوی! اون که می گه این کامنت را پاک کن، شیطونه! گوش به وسوسه اش نده!

از سرزمینهای دور

بعله اخوی! به قول راننده محترم، شما تو این مملکت باید همیشه شمرده!! صحبت کنید تا حرفتون رو بفهمن...

BaHaR

سلام.وب خوبی داری ممنون میشم بهم سربزنی.

حجازی

شمرده صحبت کردن باعث ایجاد آرامش طرف مقابل می شه !!!!!!!

علی یوسفی

سلام مجید جان . دوست گرانقدرم . دلم برایت تنگ شده .انشالله فرصتی دست دهد زیارت کنیم همدیگر را . مواظب خودت باش. پسر گلت را هم ببوس. دوست دارت علی

کوچولو

:) احساس بدیه. حالا چرا سیاسی اکیدا ممنوع؟ ازادی برداشت پس چی می شه؟ یه بار من و امیرعلی با هم اتفاق نظر داریم اونم شما ممنوع کردی.