...

1) ... من به عنوان یک سرباز صفر، حتی زیر صفر، به جمهوری اسلامی رای می‌دهم.

[با لهجه خراسانی و حرکت انگشت سبابه] : ... هر کی هر چی می‌خواد ورگه، ورگه. مو به جمهوری اسلامی آقای خمینی رای مودوم.

...

حتما شما هم این مستند را دیده‌اید. با وجود اینکه مثل فیلم محمد رسول الله از ابتدا تا انتهای آن را حفظ هستم، اما هر بار که پخش می‌شود، باز هم آن را با دقت تماشا می‌کنم. تقریبا همه مردم برای رای دادن آمده‌اند، با حجاب و بی حجاب، مسلمان و زرتشتی و ...

کاملا مشهود است که در خیلی از آنها شور انقلابی از شعور انقلابی بیشتر است و اصلا ابایی ندارد که این را اعلام کنند. زن و شوهری که با فرزندشان در پارک هستند، یکی می‌گوید که می‌خواهد به جمهوری اسلامی رای بدهد و دیگری می‌گوید که هنوز تصمیمش را نگرفته و نمی‌داند ایده جمهوری اسلامی چیست. نکته جالب برای من این است که مجری اصلا سعی نمی‌کند یک جواب کلیشه‌ای مشخص از پاسخ دهنده بگیرد و هیچ یک از مصاحبه شونده‌ها هم علت رای دادن را زدن مشت محکم بر دهان استکبار جهانی اعلام نمی‌کنند. حس مشارکت در چشمها و صدای مصاحبه شونده ها موج می‌زند.

 

2) روزهای پایانی زمان تبلیغات انتخاباتی سال 88 است. در خیابان که حرکت می‌کنی، شور انتخابات را دوباره در بین مردم می‌بینی. طرفداران نامزدها در مسیر ایستاده‌اند و با سلام و لبخند پوسترهای افراد مورد نظرشان را به شما می‌دهند. همه هستند، نمایندگان هر چهار نامزد در کنار هم با احترام به تبلیغ نامزد مورد علاقه خود می‌پردازند و کتابچه اهداف و برنامه‌هایشان را به شما می‌دهند. همه مردم با گرایشهای سیاسی متفاوت در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند که نشانه رشد یافتگی سیاسی و فرهنگی جامعه است.

بازار بحثهای سیاسی بین مردم کوچه و خیابان داغ است و در این بحث ها گاهی شور و گاهی شعور انتخابات به چشم می‌خورد. نکته مهم این است که هر کسی سعی می‌کند با دلیل و منطق طرف مقابل را توجیه کند که نامزد مورد نظر او بهتر است و اگر رای بیاورد، آینده بهتری را برای کشور رقم خواهد زد.

 

3) مناظرات دکتر بهشتی با سران حزب توده را اگرچه ندیده‌ام، اما خوانده و شنیده‌ام که ایشان چطور با منطق و متانت توانستند جایگاه آنها را در بین جوانان و روشنفکران متزلزل کنند.

همیشه دوست داشتم شرایطی پیش بیاید تا فضای گفتگو و مناظره در جامعه ایجاد شود و در سایه نقدهای منطقی، فرهنگ نقد پذیری و پاسخگویی در سطوح مدیریتی کشور به وجود آید. این فرصت در انتخابات اخیر به دست آمد و صد افسوس که تصویری بسیار ناپسند از کلمه مناظره در ذهن همگان ایجاد کرد. تصویری که سالها طول می کشد تا از ذهن مردم پاک شود، شاید سالهایی به طول تغییر یک نسل.

  

4) از فردای مناظره جنجالی، ادبیات مردم هم عوض می‌شود، چرا که «الناس علی دین ملوکهم». این اختلاف نظرهای سیاسی که مردم به راحتی با آن کنار آمده بودند، جای خود را به خصومت داد به طوری که ارتباطات انسانی زیادی به کدورت منجر شد. دوستان چندین ساله به خاطر اختلاف گرایش سیاسی، روابطشان تیره شد. اعضای یک خانواده که نظرات متفاوتی داشتند، به پیروی از الگوی تعریف شده در مناظره‌ها، با هم مناظره کردند و دلخوری های عمیق به وجود آمد.

  

5) به نظر من بزرگترین خسارتی که این انتخابات داشت، کمرنگ شدن باورهای معنوی و دینی است. دین راهی است برای رسیدن به معنویت و اخلاق که هدف آن، راستگویی و درستکاری است. انسان به طور فطری تمایل به گرایشات معنوی دارد و اگر پایه های اعتقادات دینی در جامعه سست شود، گرایشهایی مانند صوفی‌گری، عرفانهای شرقی و ... جوانان را به سمت خود جذب می‌کند و در صورت گسترش این جریانات فکری، همه کسانی که با عملکردشان باعث بروز این پدیده شدند، بار سنگینی به دوش خواهند کشید.

 

پی نوشت:

- پیشنهاد می‌کنم با دوستان و نزدیکانی که گرایش سیاسی آنها مخالف شما است، بحث سیاسی نکنید، چون در شرایط فعلی تقریبا غیر ممکن است که بتوان نظر طرف مقابل را تغییر داد، در نتیجه کل بحث بیهوده است و فقط منجر به کدورت بیشتر می‌شود.

- و زندگی کماکان ادامه دارد ...

/ 8 نظر / 37 بازدید
سعید

[گل][گل][گل] به خاطر شادی روح ندای آقا سلطان و مطلع شدن از مکان دفن آن گل زیبا . به بلاگ من سر بزنید . درود بر شما [گل][گل][گل][گل][گل]

میثم

اگرچه این انتخابات باعث کمرنگ شدن باورهای دینی شد اما به زعم من ایراد کار جای دیگه است. نتیجه کار سیاستمداران و حکومتی که برای پیشبرد اهدافش از باورهای دینی مردم استفاده می کنند همین کمرنگ شدنه. به اسم دین تو عالم سیاست کارهای عجیبی میشه کرد

از سرزمینهای دور

خدا رو شکر که شما آزاد هستید!! نگران شدیم!

آیینه

خیلی خوبه که بالاخره نظراتتان در وبلاگتان ثبت شد هرچند نه خیلی واضح...با نظر میثم هم خیلی موافقم و به نظرم قبل از این مناظرات هم باورهای دینی مردم سست شده بود چیزی که تو اس ام اس ها به روشنی مشهود بود.

امیرعلی

سلام! اولا که صل علی محمد بوی سینرژی آمد! ثانیا که با پی نوشتتان به شدت موافقم و به خودم و دیگران رعایتش را توصیه می کنم! دو طرف دستها در گوش و دهانها تا بناگوش باز ...! آنچه البته به جایی نرسد فریاد است! راستی پیغام خصوصی هم دارید! یا علی مدد!

نظر تلویحی و کنایه امیزتون رو خوندم , شاید, شاید, سکوت خود سرشار از ناگفته هاست و ما همه در این ناگفته ها شریکیم

مقام

متاسفانه صداو سیما دارد باقدرت تمام در جهت تخریب همه ارزشها(دینی , مذهبی , فرهنگی و ......) اقدام می کند . چه کسی می تواند محاسبه نمایند میزان تخریب (در همه ابعاد آن )در مناظرهای انتخابات ریاست جمهوری را ؟؟؟