بهترین خصوصیت انسان

چندی پیش به یک کلاس روانشناسی موفقیت می‌رفتم. استاد در یکی از جلسات از شاگردان پرسید به نظر شما بهترین خصوصیتی که یک انسان می‌تواند داشته باشد چیست؟ مثلا فرض کنید اگر بخواهید همسر یا شریک تجاری انتخاب کنید، برایتان چه مشخصه‌ای از همه مهم‌تر است؟

هر کدام از حضار پاسخی دادند و در آخر خودش گفت که "حق‌پذیری" مهمترین خصوصیت یک انسان است، زیرا انسان حق‌پذیر، هر زمان به این نتیجه برسد که راه و روش او نادرست است، به راحتی می‌پذیرد و همیشه آمادگی دارد عقاید و عملکرد خود را اصلاح نماید.
 البته موانع بزرگی بر سر راه حق‌پذیری وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به جهل، تعصب، ترس از قضاوت دیگران و متهم شدن به تزلزل شخصیت اشاره کرد.

پی نوشت:
وقتی یادداشتهای راه میانبر در ماه رمضان را مطالعه می‌کنم، از این که این ماه را به "بی‌حاصلی" و "بی خبری" گذراندم شرمنده می‌شوم. به قول خواجه شیراز:
ایام خوش آن بود که با دوست به سر رفت
باقـی هـمـه بـی‌حـاصـلـی و بی‌خـبـری بود
هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ
از یمن دعای شب و ورد سحـری بود

/ 5 نظر / 49 بازدید
از سرزمینهای دور

باز خوبه شما توفیق پیدا کردید نوشته هائی رو بخونید و وضعیت خودتون را ارزیابی کنید.... ما که به همینش هم نرسیدیم... التماس دعا...

آیینه

من همیشه می گم مهمترین ویژگی ادمایی که دوست دارم باهاشون رابطه پایدار داشته باشم "منطقی" بودن اون هاست که بتونن راحت اشتباهاتشون رو قبول کنن و یک زبان مشترک باهوشون داشته باشم.یک جورایی معنیه همون حق پذیری رو میده

حسینی

سلام احسنت احسنت به استاد شما, درس بزرگی بود.ممنون

امیرعلی

پذیرش حق از مهمترین دستورات اسلامی است! معمولا حب جاه و مقام و حب نفس مانع حق پذیری است! ....

امیرعلی

پذیرش حق از مهمترین دستورات اسلامی است! معمولا حب جاه و مقام و حب نفس مانع حق پذیری است! ....