مثلث شیشه‌ای

"محمود شهریاری" و "سید محمد حسینی" اولین کسانی بودند که در نسل مجریان عصا قورت داده، جریان جدیدی آغاز کردند و توانستند با شوخ‌طبعی و بداهه‌گویی، تعریفی متفاوت از مجری‌گری ارائه نمایند. "صندلی داغ" نیز حرکتی نو در برگزاری جلسه با افراد سرشناس بود که به خاطر تعارف زیاد با مهمانان و همچنین عدم تسلط مجریان، این برنامه جای خود را در بین خانواده‌ها باز نکرد، ولی سلیقه و انتظار بینندگان را از یک گفتگوی تلویزیونی، فراتر از سوالات کلیشه‌ای و از پیش قابل حدث برد.
نسل جدید مجریان که  "فرزاد حسنی" یکی از شاخص‌ترین افراد این گروه است هم با وجود خلاقیتی که دارند، هنوز پختگی لازم را برای اجرای برنامه چالشی و زنده تلویزیونی ندارند. در این میان سری برنامه‌های "رضا رشیدپور" با ریتم سریع و گفتگوهای صریح توانسته استاندارد اجرای برنامه های گفتگوی تلویزیونی را بالا ببرد.
انتخاب خوب مهمانان، احترام به شعور بیننده،  احترام به شخصیت مهمانان در عین انتقاد و مخالفت با آنها، پرهیز از سوالات کلیشه‌ای و همچنین مطالعه و کسب اطلاعات در مورد افکار و سوابق مهمانان قبل از اجرای برنامه، از ویژگیهای این مجموعه است.
با اینکه همیشه سعی می‌کنم وقت کمی را به تماشای تلویزیون اختصاص دهم، ولی دیدن برنامه مثلث شیشه‌ای کم کم دارد برایم یک عادت می‌شود. به نظر من رضا رشیدپور، دو ویژگی مهم دارد که باعث می‌شود ضعفهای برنامه و اجرایش را به طور مداوم برطرف کند. ویژگی اول، روحیه حق‌پذیری اوست، به این معنی که هر وقت در صحبت‌ها متوجه می‌شود موضع او اشتباه است، سریع این مطلب را می‌پذیرد  و هر گونه انتقاد یا پیشنهاد درستی در مورد اجرا یا برنامه‌اش را قبول می‌کند. ویژگی دوم، توجه دائم و همیشگی او برای پرهیز از مغرور شدن است و همواره سعی می‌کند رفتار و گفتارش، رنگ و بوی تافته جدا بافته بودن، نداشته باشد. تا زمانی که او این دو ویژگی را حفظ کند، اجراهایش روز به روز با استقبال بیشتر مخاطبان روبرو خواهد شد.
نکته آخر این که شرکت در نظرسنجی برنامه می‌تواند تایید مادی و معنوی برای تهیه کننده باشد و پشتوانه‌ای شود که بتواند برنامه‌هایی دیگر از این جنس بسازد.

پی نوشت:
فکر کنم ساکنین شهرهای دیگر و ایرانیان خارج از کشور می‌توانند از طریق ماهواره این برنامه را که از شبکه تهران پخش می‌شود، ببینند. چند شب پیش مجری برنامه می‌گفت امکان تماشای برنامه در امارات هم ایجاد شده است.

/ 7 نظر / 26 بازدید
میثم

رشیدپور این برنامه رو خوب اجرا می کنه. و از همه مهمتر اینه که با میهمانهاش محترمانه برخورد میکنه. ولی در کل برنامه های اینطوری (گفتگوی تلویزیونی) دیگه لوث شده یا حداقل برای من که دیگه جذابیتی نداره.

اميرعلي

سلام! 1- سوالها توسط رشيدپور طراحي نمي شود. گروهي از معاونت سياسي سازمان سوالها را آماده و به كمك رشيدپور طراحي مي كنند! 2- نمي دانم چرا رشيدپور محبوب نمي شود. درست مثل علي دايي. شايد نخبه تر از خيلي ها باشد، شايد موفقتر و پربيينده تر و مشهور تر باشد...ولي محبوب نيست؟ چرا؟؟؟؟ 3- شايد چون : الاعمال بالنيات! يا علي مدد!

محمد

نمي دونم چرا خيلي به دلم نميشينه اين برنامه خيلي محافظه كارانه با مسايل برخورد ميكنه مثل بچه هايي كه زنگ ميزنن و در ميرند بعضي تلنگرهاش رو هم ميزنه. البته توي صدا و سيما نميشه خيلي متفاوت تر از اين رفتار كرد يكم تند تر بري ميشه فرزاد حسني... به نظر من گفتگوي بعد از خبر شبكه دو كه آدمهايي با نظرات متفاوت رو مياره و كنار هم ميذاره جذابتره

راه میانبر

سلام. تمام کانالهای ایران حتا مراکز استانها از طریق ماهواره قابل دریافته مجیدجان.

آیینه

با نظرامیرعلی و محمد و میثم موافقم.گذشته از اینکه از سوالات نظرسنجی هم دل خوشی ندارم.مثلا در مورد برنامه سردار رادان اگر مدعی هستند که مردم خواستار طرح امنیت اجتماعی بودند باید گزینه هیچ کدام را هم در نظرسنجی اعلام میکردندتا ببینند چند نفر بهش رای می دن.

حجازی

سلام اصولا از گفتگوهای تلویزیونی خیلی دل خوشی ندارم . بعضی وقتا همه کانا ل ها با هم گفتگوی تلویزیونی دارند . چون راحت ترین نوع تولیده

حجازی

سلام اصولا از گفتگوهای تلویزیونی خیلی دل خوشی ندارم . بعضی وقتا همه کانا ل ها با هم گفتگوی تلویزیونی دارند . چون راحت ترین نوع تولیده