فروش حرفه‌ای (3)

مساله قیمت معمولا در ابتدای مکالمه فروش مطرح می‌شود. اولین چیزی که به ذهن مشتری می‌آید این است که بپرسد قیمت کالا چقدر است و اولین عکس العمل مشتری این است که بگوید قیمت کالا زیاد است. این مشتری است که نهایتاً تصمیم می‌گیرد چه کالایی را با چه قیمتی بخرد. وظیفه شما به عنوان فروشنده این است که ویژگی‌های کالای خود را مطرح کنید. مقایسه قیمت فقط وقتی انجام می‌شود که کالاها با هم یکسان باشند. اگر موضوع قیمت در ابتدای فروش مطرح شد، باید آن را به یک زمان دیگر موکول کنید.
اگر مشتری روی قیمت اصرار کرد، به او یادآوری کنید که قیمت، مقدار پولی است که باید در ابتدای بدست آوردن کالا بپردازد ولی هزینه، مبلغی است که باید در طول عمر آن کالا بابت صاحب شدن آن پرداخت نماید. معمولا کالاهای ارزانتر، راندمان پایینتر و هزینه نگهداری و تعمیرات بالاتری دارند.
مساله مهم در اینجا این است که وقتی از شما درباره قیمت کالایی پرسیده شد نباید از خودتان عکس العمل بیش از حد نشان دهید، چون مشتری در زمان فعلی نمی‌خواهد چیزی را خریداری کند و هر قیمتی را که به او بگویید، اعتراض خواهد کرد، ضمنا تا زمانی که مطمئن نشدید مشتری کالا یا خدمات شما را می‌خواهد، نباید هیچ تخفیفی قائل شوید. باید از تخفیف مانند یک امتیاز ویژه در زمان لازم استفاده کرد.

/ 4 نظر / 28 بازدید
راه میانبر

بنابراین اگر یک فروشنده حرفه ای باشی، کم کم می فهمی که چطوری می شه یک خریدار حرفه ای هم بود.

حجازی

یادش به خیر ، زمانی که در ایران خودرو کار می کردم . علاقه اصلیم به خاطر نوع کارم ( سردبیر نشریه داخلی مدیریت نوین بودم) بحث های مدیریتی بود و اصلا این وبلاگ چند سال حول و حوش مسایل مدیریتی بود . الان خیلی دور شدم ..

آیینه

مثل همیشه مفید و نکته جدیدی برای یادگیری

مقالات صدری زاده

سلام مهندس . یک ضرب المثل انگلیسی میگه : " ما آنقدر پول نداریم که چیزهای ارزان بخریم " . . . ممنون از پیام محبت آمیز شما . موفق باشید