مدیر عامل رو ببین، شرکت رو انتخاب کن!

با یکی از دوستان که مدیر عامل بسیار خوش‌فکر و موفقی است، هم‌صحبت بودم. می‌گفت در مقاله‌ای خوانده که اگر می‌خواهید بدانید سازمانی را برای همکاری انتخاب کنید یا خیر، لازم نیست به صورت‌حسابهای مالی و سپرده‌های بانکی آن توجه کنید. کافی است ببینید مدیر عامل آن سازمان چه خودرویی سوار می‌شود و در چه خانه ‌ای زندگی می کند.
این نکته دو مطلب را مشخص می‌کند، یکی این که مدیر عامل به چه سطح زندگی بسنده کرده و مطمئن باشید شما اگر در آن سازمان حضور بلند مدت داشته باشید، وضعتان بهتر از او نخواهد شد. دوم این که نشان می‌دهد مدیر عامل به چه سطح کیفیت زندگی راضی است و می‌توانید به احتمال زیاد بگویید که این سطح کیفیت در محصولات و خدمات او هم حفظ شده است.

پی نوشت:
البته این مطلب در جامعه غربی که ظاهر و باطن افراد به هم نزدیک‌تر هست، دقیق‌تر قابل بررسی است تا جامعه ما که ملاحظات فراوانی بر مناسبات حاکم است!

/ 6 نظر / 26 بازدید
میثم

آقا تا قسمت خيلي زيادي موافقم. چون يه بخشي اش رو تجربه کردم.

راه میانبر

آره. مثلا مدیر عامل لوازم خانگی آیکیا که از ثروتمندترین مردان اروپاست یک خودرو بسیار معمولی سوار میشه.

شادمهر

اين يك اصل نيست، شايد و اما و اگر دارد البته!

آیینه

حتما شنیدید که "ادم ثروتمندی رو نمی بینید مگر آنکه دور و برش ادمهای فقیری باشند که او از خوردن حق آن ها ثروتمند شده باشد..." البته مضمونش اینه و عین متن یادم نیست.ولی فکر می کنم اونی که ماشین 200 میلیونی سوار می شه حتما حقوق کارگرهاش رو کم داده وگرنه با سود معقول و معمول که ثروت ادم افسانه ای نمی شه.

آیینه

در زبان محلی ما کلمات "حتمی بدون" یا " یقین بدون که " معنای احتمال و شاید دارد. فکر می کنم روی این حساب کلمه اشتباه به کار بردم منظورم این بود که احتمال زیادی دارد.

میتینگ انلاین

نظری که عینا در وبلاگ یادداشت های روزانه یک مدیر گذاشتم در اینجا پست می کنم: سطح زندگی و حتی لول لباس پوشیدن یک مدیر عامل می تواند در نگاه اول خیلی چیزها را روشن کند. به نظر من وقتی کسی پول دارد باید عُرضه، توان و دل خرج کردن هم داشته باشد. قناعت با خساست زمین تا اسمان فرق می کند. این که یک مدیر عامل درامدی کسب کند که حتی خودش عُرضه خرج کردنش را نداشته باشد، بسیار واضح خبر از اسرار نهان می دهد. تظااهر به بی پولی و مشکلات اقتصادی، بدبختی از کثیف ترین، مشمئز کننده ترین و شکست آور ترین کارهایی است که یک مدیرعامل می تواند انجام دهد. به هر حال من این مطلب را به راحتی درک کرده ام که امروزه روز مدیران عامل می دانند در هر سطحی که زندگی کنند، کارکنان ایشان نیز در همان حد و اندازه از ایشان طلب کرده و مشتریان و سرمایه گذاران نیز در همان حد اعتماد کرده و راجع به وی داوری می کنند. به همین خاطر یکی در اوج رذالت تظاهر به بی پولی و بعضی در اوج حماقت تظاهر به پول داری می کنند.