کافه پیانو (١)

شش هفت سال آزگار است نتوانسته‌ام یک دست کت و شلوار تازه بخرم که وقتی می‌پوشمش، آنقدر بهم شخصیت بدهد که فکر کنم باید یک کاری بکنم، وگرنه قدر و قیمت کت و شلوار به این قشنگی را نداسته‌ام؛ و هیچ سالی توی همه این سالها نبوده است که دو جفت کفش، با هم داشته باشم که یک جفت‌شان همیشه واکس خورده و تمیز باشد، که وقتی پایم می‌کنم، حس کنم باید قدم بزرگی بردارم وگرنه حق مطلب را درباره کفش به این قشنگی ادا نکرده‌ام.
و هیچ پیراهنی هم نداشته‌ام که وقتی دکمه‌هایش را یکی یکی، رو به آینه می‌بندم، با خودم فکر کنم لعنتی از آن پیراهن‌هایی است که وقتی تن می‌کنی، بهت تکلیف می‌کند که زودباش، بجنب، یک کاری بکن.
و همیشه‌ی خدا از این جورابهای «سه جفت هزار تومن» پایم کرده‌ام که پای آدم بدجوری توی‌شان احساس سبکی و جلفی می‌کند و اعتماد به نفس را از آدم می‌گیرد. طوری که هر بار به شان نگاه می‌کنی؛ به خودت می‌گویی نه، با این پاپوش‌ها همان بهتر که سرت توی لاک خودت باشد.
کافه را باز کرده‌ام، برای این که با درآمدش بتوانم یکی دو دست کت و شلوار تازه بخرم که تویش احساس هویت کنم. دو جفت کفش تخت چرم بخرم که وقتی می‌پوشم شان، فکر کنم حالا هر چی، اما باید یک قدمی بردارم. پیراهنی بخرم که وقتی دکمه‌هایش را می‌بندم، فکر کنم یک چیز دیگر هم جور شد برای این که تکانی به خودم و دور و برم بدهم. از این جوراب‌ها بپوشم که اصلا گران نیست، اما پای آدم تویش احساس سبکی نمی‌کند و می‌تواند قدم‌های بلندی بردارد.
این همه حرف زدم برای این که به‌تان بگویم: لباسها این قدر مهم‌اند توی بودن و توی «چگونه بودن» مان، و اگر می‌بینید کسی کار بزرگی نمی‌کند، برای این است که یا لباسی ندارد که بهش تکلیف کند، یا اساسا آدم کوچکی است.


«نقل از کتاب کافه پیانو»
«نوشته فرهاد جعفری»

پی نوشت:
تن آدمی شریف است به جان آدمیت؟
                                 نــــه، همین لباس زیباست نشان آدمیت!

/ 3 نظر / 23 بازدید
اميرعلي

ُسلام! لباس شخصيت مي دهد؟ نمي دهد؟ گاهي مي دهد گاهي هم نمي دهد؟ انيشتن بي پخصيت بود؟ هنرپيشه هاي هاليوودي با شخصيتند؟!!! .... حسابي گيج شده ام! ... يا علي مدد!

راه میانبر

لباس نیز مانند بسیاری دیگر از چیزها، تا حدی قطعا تاثیر دارد. ولی از حدی به بعد اعتماد به نفس داخلی مهمتر است.

نگارنده

سلام از سایت شما استفاده کردم. بسیار جالب بود شما رو لینک کردم البته اگه شما مارو لینک نکنید اصلا اشکال نداره . ولی حتما سر بزنید به ما تشکر