مهم و غير اضطراری

كليه فعاليتهايی كه ما در طول شبانه روز انجام می دهيم به چهار دسته زير تقسيم می شوند:
"مهم و اضطراری" مثل درس خواندن در شب امتحان، "مهم و غير اضطراری" مثل دريافت نسخه المثنی شناسنامه ، "غير مهم و اضطراری" مثل بسياری از جلسات اداری و "غير مهم و غير اضطراری"  مثل تماشای تلويزيون.
معمولا اكثر ما در اولويت بندی كارهايمان، فقط كارهای "مهم و اضطراری" را در برنامه روزانه وارد می كنيم.  اگر شما به يك دانش آموز يك هفته برای اجرای يك پروژه درسی وقت دهيد، عمده فعاليتهای لازم را در يكی دو روز آخر انجام می دهد،‌ حالا اگر اين مدت را به دو هفته تمديد كنيد، باز هم عمده فعاليت در همان يكی دو روز آخر انجام می شود.
برای رهايی از مواجه شدن با فعاليتهای اضطراری بايد فعاليتهای "مهم و غير اضطرارِی" را بشناسيم و آنها را در اولويت كارهای روزانه مان وارد كنيم، چون دير يا زود اضطراری خواهند شد. اگر برای انجام اين فعاليتها اضطرار بيرونی وجود ندارد،‌ خودمان بايد يك زمانبندی و اجبار درونی برای به اتمام رساندن آنها به وجود آوريم. در اين حالت فعاليتهای مهم برنامه مان به ندرت به حالت اضطرارِی در خواهد آمد.

/ 9 نظر / 21 بازدید
نيما

سلام . جالب بود! اما فکر کنم! دسته ديگری هم داريم! که حتی نبايد به آنها فکر کرد! يا اصلا در اين چهار دسته بندی جای داد! شايد آنها اصلا به ما ربطی ندارند!....

صادق

سلام. و البته يکی از فعاليتهای «مهم و اضطراری» اين است که هر شب وقت بگذاريم و فعاليتهای روزانه قرار گرفته در اين چهار دسته بندی را مشخص کنيم....

فرزاد

وبلاگ قشنگت رو ديدم. خيلی لذت بردم. هيچ ميدونی يه عکس به اندازه ده صفحه متن ميتونه به مخاطبش مطلب برسونه و چقدر گذاشتن عکس توی پرشين بلاگ سخته و ما اين مشکل رو برای شما حلش کرديم اگه ميخوای توی وبلاگت عکس بذاری کافيه رو آدرس URL کليک کنی.

شادمهر

سلام.خوندم و استفاده كردم.ممنون

صدري زاده - مقالات

سلام . شما در واقع ماتريسی را توضيح می دهيد که سطرهای آن فوريت را بيان می کند و ستونهای آن اهميت کار را . بهتر است سه سطر و سه ستون داشته باشيم . آن وقت مهندس صادق هم راضی می شود . زيرا نه حالت داريم . از کارهای کم اهميت که فوريتی ندارند تا کارهای خيلی مهم که انجام آنها خيلی فوری است . . . موفق باشيد .

مشکسار

سلام.موافقم.مودا در زندگی ما زیاده. باید اونها رو از بین ببریم.اما مثالهای شما کمی سلیقه ای که میشه دربارش بیشتر بحث کرد و شاید راه حل مهندس صدری زاده بهتر جواب بده.بهر حال شاید در برنامه ریزی های روزانه ما بایستی با توجه به اصل پارکینسون فعالیتها را برای آخرین روزها برنامه ریزی بکنیم.و اونهایی رو که از اهمیت کمتری برخوردارند رو زودتر انجام دهیم...مطالبی رو که خود شما زحمت می کشید و می نویسید جذابتر و بهتر هستند...موفق باشید...

خیابان دراز

سلام مجيد جون چطوری...نيستد ...راستی بازم ما برگشتيم ....امتحان ها هم وتمام شده ...به ما سر بزن

حسین

ولی الان یه کار غیر مهم و غیر اضطراری که به ذهنم می رسه رفتن به خدمت نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلیه . نه !!!

مصطفي غنيان

به نام خدا سلام بر مجيد و پسرش مهدي و سلام بر مجتبي حورايي موفق باشي