سينرژی در كوهنوردی

يكی از نمونه های خوب سينرژی، ورزش كوهنوردی است. به قول پيش كسوتان اين ورزش، هيچ وقت در پايان کوهنوردی دست يكی را بالا و دست ديگری را پايين نمی برند بنابراين رقابت جای خود را به رفاقت می دهد. در اين ورزش برای برنده شدن به سر و روی ديگری نمی كوبند يا پای ديگری را قلم نمی کنند.  اينجا بدون داور و سوت و زنگ هيچکس خطا نمی کند و همه به يکديگر خسته نباشيد می گويند.
بدون هيچ ديدار و آشنايی قبلی همه با هم رفيق اند و سر سفره يکديگر می نشينند .  کمک به در راه ماندگان و سرمازدگان، اصلی پذيرفته شده است.  نشان دادن راه و  هشدار دادن خطر يک عادت است  و به کسی که هيچ گاه او را نديده ای و شايد در آينده هم هيچ گاه او را نبينی کمک می کنی چرا که کوه چنين ايجاب می کند، پس گزاف نيست اگر بگوييم کوهنوردی مدرسه اخلاق است.

/ 6 نظر / 6 بازدید
صادق

سلام. مطلب ۸ تير ماهت خيلی قشنگ بود....اين يکی هم همينطور...من شخصاْ به کوهنوردی علاقه فراوانی دارم؛ به دلایل مختلف؛ یکی از مهمترین آنها اینست که در کوه حقارت خودت و عظمت و بزرگی این آفرینش را بهتر میفهمی و غرور تو را در بر نمیگیرد...برخلاف بسیاری از ورزشکاران که سراپا غرورند....

نيما

سلام! حقا که خوب گفتی! سينرژی اين مدليش که عاليه! با کوهنوردی خيلی موافقم! ..

صدري زاده - از رودكي تا شهريار

سلام . مطلب جالبی بود . واقعيت همين است . البته شما در جام ملتهای اروپا ( يورو ۲۰۰۴ ) هم ديديد که مسابقات فوتبال هم می تواند مدرسه اخلاق باشد . کلا ما عادت کرده ايم که دنبال ورزشهايی برويم که تماشاگر دارد . کاش وقت بيشتری برای تفرج و کوهنوردی داشتيم . با صادق هم موافقم و از دست فرزاد نمی دانم چه کنم . مزاحمت در حد اعلا !

صدري زاده - مقالات

سلام . از اظهار لطف شما ممنونم . آنچه ديديد كه كتاب ورق مي خورد طرح روي جلد است و در واقع مطالب به صورت كتابي در دو جلد ارائه مي شود . قسمت اول شامل ۶۷ مطلب به پايان رسيد و جلد دوم را به تدريج ارائه خواهم كرد . در واقع دارم عواقب بخشي نگري را با ذكر نمونه هاي عيني و واقعيت هاي ملموس بيان مي كنم . به اميد اينكه مسئولين تكاني به خودشان بدهند .

سجاد

سلام...من با نظرت کاملا موافقم ..اصولا طبيعت و کوهستان کل وجود آدم رو defarg ميكنه (:

س.ر.حسيني

سلام دوست كوهنورد.بسيار زيبا گفتي.يكي از بهترين كلاسهاي آموزش درس اخلاق همان كوه است.كوه داراي يك سري خصوصيات ويژه است .يكي اينكه در كوه آدمي خود را به خداوند نزديك تر احساس مي كند.وهچنين جايگاه مقدسي است كه اگر دقت كني ميبيني كه چند تن از انبيا در كوه به پيامبري مبعوث شده اند.باشد كه انشاا... من حقير نيز در اين مدرسه ادب آموخته گردم. همچون كوه استوار باشي