یک جریمه دلچسب

فکر کنم حدود دو سال پیش بود، خیابان فرعی نزدیک منزل، جهت یک طرفه‌اش به تازگی تغییر کرده بود و هنوز گاهی ناخودآگاه مسیر قبلی را می‌رفتم. دور زدن طولانی مسیر جدید هم باعث می‌شد که بعضی وقت‌ها که خلوت بود، عمدا یادم برود که جهت یک طرفه خیابان تغییر کرده است!
یک روز ساعت 6:30 صبح از خانه بیرون آمدم و قرار بود تیم فیلمبرداری را در بین راه سوار کنم و به سایت یکی از مشتریان برای فیلمبرداری تبلیغاتی برویم. چون دیر از منزل حرکت کرده بودم، مسیر کوتاه ورود ممنوع را رفتم! نزدیک انتهای خیابان، یک ماشین پلیس که مسیر عمود را طی می‌کرد، من را دید که در خلاف جهت حرکت می‌کنم. توقف کرد تا برسم، علامت داد و ایستادم.
افسر راهنمایی و رانندگی از ماشین پیاده شد و به سمت من آمد. حدودا پنجاه ساله به نظر می‌رسید، احترام نظامی کامل گذاشت، روز به خیر گفت و محترمانه درخواست مدارک کرد. پیاده شدم و مدارک را تحویل دادم. با احترام و دودستی مدارک را گرفت و در کمال آرامش و بدون این که حرفی بزند، مشغول نوشتن برگ جریمه شد. چیزی نداشتم که بخواهم بگویم. وقتی نوشتن برگه جریمه تمام شد، آن را با دقت و به طور کامل از سربرگ جدا کرد و به همراه مدارک، دودستی جلوی من نگه داشت تا از کف دستش بردارم. پس از برداشتن، دوباره احترام نظامی کامل گذاشت، دست داد، روز بخیر گفت و به سمت ماشین و راننده‌اش حرکت کرد.

*

در برنامه تحویل سال با اجرای احسان علی‌خانی، مازیار فلاحی مطلبی گفت بدین مضمون: «در خیابان ولی‌عصر در حال رانندگی بودم، ناگهان شعر "مجنون لیلی" به ذهنم سرازیر شد، پشت فرمان و فارغ از زمان و مکان، مشغول نوشتن شعر شدم. به خودم که آمدم دیدم مامور راهنمایی و رانندگی می‌‌گوید چرا وسط خیابان توقف کرده‌ای؟ گفتم دارم شعر می‌نویسم. آن مامور محترم برای مدتی ترافیک را نگه داشت، من مطلبم را نوشتم، بعد به ماشین‌ها اجازه حرکت داد».

پی نوشت:
انصافا تغییرات زیادی در برخورد ماموران زحمت‌کش راهنمایی و رانندگی مشاهده می‌شود، که حاصل آموزش اثربخش است، ولی ظاهرا آموزش فرهنگ رانندگی خیلی اثربخش نبوده! البته چهره من را شطرنجی کنید!

/ 4 نظر / 29 بازدید
میثم

آقا اون موقع ایران بودی؟! اینا خیلی رویایی بود ها!

راه میانبر

به هرحال من حتا اگر خودم هم جریمه بشم، با جریمه های راهنمایی و رانندگی موافقم.

آیینه

جریمه رو هیچ وقت دوست نداشتم و ندارم . هرچند خدا رو شکر تا حالا جریمه نشدم .ولی ادب و احترام همیشه خوشحالم می کنه.

حجازی

یاد فیلم های خارجی افتادم . سلام.