برنامه ريزی عصبی‌كلامی (۱)

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

بدن ما از دو سلسله اعصاب فرمان می گيرد: سلسله اعصاب ارادی و سلسله اعصاب غير ارادی

مركز كنترل اعصاب ارادی در قسمتهای بالای مغز قرار دارد كه به آن ضمير خودآگاه می گويند. اين مركز فعاليهايی مانند حرف زدن، دويدن، و ... را كنترل می كند و فعاليتهای اين مركز با فكر، انتخاب و تصميم همراه است.

مركز كنترل اعصاب غير ارادی در قسمتهای پايينتر مغز قرار دارد و بر فعاليتهايی نظير گردش خون، هضم غذا و ... نظارت مي كند. فعاليتهای اين قسمت مغز كه به آن ضمير ناخودآگاه نيز می گويند، خارج از كنترل انسان انجام می شود. ضمير ناخودآگاه قدرت انتخاب و تصميم ندارد و فقط مدير اجرايی توانمندی است.

هر گاه عملی به صورت عادت و تكرار درآيد،‌كنترل عصبی آن از قسمتهای بالايی مغز به پايين آن منتقل می شود. به عنوان مثال يك ماشين نويس در روزهای اول كار، برای تايپ صحيح كلمات نياز به تمركز كامل دارد ولی پس از تمرين فراوان،‌ اين توانايی را پيدا می كند كه در حال تايپ كردن، با شما صحبت هم كند. اين موضوع در مورد رانندگی نيز صادق است.

نكته جالب اينجا است كه هرگاه پيامی به صورت عادت و تكرار درآيد،‌ كنترل عصبی آن نيز از قسمتهای بالايی مغز به پايين آن منتقل می شود. اين پيام می تواند به صورت تصوير يا كلامی مثبت يا منفی باشد.

تك تك واژه هايی كه به زبان می آوريم يا افكاری كه در ذهن می پروريم، سبب ايجاد يك ارتعاش عصبی خاص در مغز می شود كه اين ارتعاش در اثر تكرار به لايه های عميق تر مغز نفوذ می كند،‌ در ناخودآگاه می نشيند،‌ آن را برنامه ريزی می كند و به صورت يك فايل به اجرا در می آيد.

ادامه دارد...

/ 4 نظر / 8 بازدید
راه ميان‌بر

سلام مجيدجان. از توضيحات تكميلي كه نوشتي خيلي ممنونم. دستت درد نكنه.

ali

سلام.باآرزوی موفقيت برای شما،لينکی به وبلاگتان زدم.

مهدي

موضوع مغز انسان خيلي جالب است حتي در مرد و زن اين نكته مشهود است مرد ها اگر كاري را انجام دهند انجام كار دومشان باشك وشبهه همراه است ولي خانم ها اين اعجوبه هاي خلقت بشري همزمان هم حرف ميزنند هم حواسشان به غذاست هم تلويزيون نگاه ميكنند و هم بافتني مي بافند.هيچ كدام را هم با هم غاطي نمي كنند. بي علت نيست كه به رانندگان (بخصوص مردها) مي گويند هنگام رانندگي حرف نزنيد. در ضمن مشكل سايتم را هم درست كردم مي توانيد با كليك بروي دكمه (دگمه) reply to this به راحتي پيغام خود را درج كنيد. تشكر از توجه شما