تحول

سال سوم دوران دانشجویی برای اولین بار به عنوان مهندس صنایع در یک شرکت تولیدی مشغول به کار شدم. من که مثل خیلی از هم دوره‌ای‌‌هایمان فکر می‌کردم مسوولیت متحول کردن صنعت به عهده ما مهندسان صنایع است، در اولین روز کاری، پیش مدیر طراحی آن شرکت رفتم و با همان شناخت اندک، مشکلات شرکت را برایش برشمردم و گفتم که می‌خواهم در این شرکت تحول ایجاد کنم!
او که مردی دنیا دیده بود - و هنوز با هم در ارتباط هستیم - از من پرسید: «اولین روزی هست که در محیط صنعتی مشغول به کار می‌شوی؟» جواب مثبت دادم و گفت: «هر وقت برای کار وارد سازمانی می‌شوی، قبل از این که اظهار نظر کنی، ابتدا سیستم را به خوبی مطالعه کن و بشناس. قطعا کسانی که در آن شرکت کار می‌کنند، روشهای مختلف انجام کار را آزمایش کرده‌اند و مزایا و معایب آن را می‌دانند. تغییر یک سیستم کاری بسیار سخت و پیچیده است...».
این تذکر به جا باعث شد که در آن شرکت و در سایر محیطهای کاری، بهبود نسبی و تدریجی را مبنای کار قرار دهم و بپذیرم که اثر بهبود مستمر بسیار بیشتر از تحول‌های بنیادی و مهندسی مجدد است.
اگر نگاهی به مصاحبه مدیران رده عالی کشور بیاندازید، این کلمه تحول را در سخنان آنها خواهید یافت. به عنوان مثال: 
آقای حاجی بابایی در وزارت آموزش پرورش، به دنبال اجرای یک تحول بنیادین است. این در حالی است که دکتر علی احمدی - وزیر سابق آموزش و پرورش - در مراسم معارفه وزیر جدید، او را از تغییر سریع ساختار بر حذر داشته، به ایشان، بهبود تدرجی را توصیه کرده است.
ظاهرا آقای بهبهانی هم قصد دارد راه آهن را به زودی متحول کند.

پی نوشت:
طرح تحول اقتصادی هم که گل سر سبد تحول هاست. 
خدا به داد بیماری برسد که قرار است جراحی اقتصادی روی آن انجام شود.

/ 18 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیرعلی

می بینید که تحول به این معنا کاملا برای وزارتخانه های متبوع آقایان ضروری است! اصولا در مورد کلماتی که از این دولت می شنوید باید محتاط باشید! معنای دیگری غیر از معنای معمول پشت آن نهفته است. فرمود: آن یکی شیر است اندر بادیه، و آن یکی شیر است اندر بادیه آن یکی شیر است کآدم می خورد، و آن یکی شیر است کآدم می خورد! .... فاعتبروا یا اولی الابصار!

هستونک

اون روزها مدام شعاري از هوندا ورد زبانمان بود: هدف هاي بلند ، گام هاي كوتاه و پيوسته ! گانم كم كم بعد از عملكردهاي بنيادين جاري اين سال هاي ممكلت فرهنگستان ادب فارسي مجبور شود واژه من محجوب «گنده ... زي» را جايگزين هرچي تحول است بكند مخصوصا بنيادي هايش!

حجازی

سلام ما که نفهمیدیم شما خوشه چندم هستید . حداقل یک مطلب دیگه بذارید .

حجازی

کجایید شما؟

ايينه

مثل اينكه فقط ما غيبت كبري نداشتيم!

حسینی

سلام مهندس . خوبید؟ مطلب بسیار جالب و تامل برانگیزی بود. موفق باشید

غریب دوست

آیا به دنبال راه حلی ساده و عملی برای افزایش آمار وبلاگ یا وبسایت خود هستید؟ آیا به دنبال راه حلی ساده و عملی برای افزایش فروش محصولات خود دارید ؟ آیا از گران بودن قیمت تبلیغات یا فرستادن ایمیل تبلیغاتی خسته شده اید؟ در این مجموعه آموزشی به طرز کاملا عملی به شما یاد میدهیم : 1- چگونه پیج رنکمان را در گوگل بسیار سریع به 10 برسانیم . 2- چگونه بدون ارسال هیچ مطلبی در وبلاگ یا سایتمان روزانه بالغ بر 10000 بازدید کننده داشته باشیم. 3- چگونه بینندگان سایتمان را مجبور بدیدن تبلیغات خودمان و خرید محصولاتمان بکنیم و انگیزه آنها را بتحریک در بیاوریم. 4- چگونه بدون داشتن هیچ لیست ایمیلی شخصی افراد !!! سرور اصلی یاهو را مجبور به ارسال ایمیل تبلیغاتی INBOX ی كنیم 5- چگونه ده ها میلیون ایمیل را مطعلق به ایرانیان را جمع آوری کنیم و آنها را مجبور به دادن ایمیلشان بما بکنیم. بجای اینکه هزاران و میلیونها تومان برای تبلیغ سایت یا محصول خود به سایتهای پر بازدید بپردازی فقط مبلغ بسیار ناچیزی برای خرید این بسته آموزشی صرف کرده و جلوی ضرر و زیان را بگیرید. >>>> http://cdmc.mihanblog.com/post/534 <<&lt

مقالات صدری زاده

سلام . تحول یعنی پز عالی جیب خالی ! پروژه هایی که در راه آهن و وزارت راه تعریف شده از بعد از انتخابات تاکنون اعتبار ندارند . مطالبات پیمانکاران ماه هاست پرداخت نشده است . پیش پرداخت پروژه های جدید هم همینطور . در آموزش و پرورش هم 95 درصد بوذجه صرف حقوق و دستمزد معلمان و کارمندان می شود . با 5 درصد بودجه چه تحولی ایجاد می شود جز اینکه پیش دانشگاهی حذف شود و پیش ذبستانی جای آن را بگیرد . هدفمند نمودن نظام پرداخت یارانه نیز : یکی داستان است پر آب چشم !