چین را بگیریم یا غضنفر را !

در یک سال گذشته ده‌ها  پیش فاکتور برای متقاضیان خرید محصولات صنعتی‌مان صادر کردم که قرار بود در طرحهای صنایع زود بازده، آمایش و ... از بانک صنعت و معدن وام بگیرند. در این مدت، هیچ کدام از آنها نتوانستند تسهیلات مورد نظرشان را دریافت نمایند تا این که بالاخره یکی از مشتریان در این هفته تماس گرفت و گفت که مصوبه وامش را گرفته ولی مشکل این است که وامش را از محل اعتبارات ارزی تصویب کرده‌اند و گفته‌اند حتما باید دستگاه را از خارج از کشور وارد کند!
محصولات خارجی هم یا اروپایی هستند که قیمت شان دو تا سه برابر جنس ایرانی است - و گاهی به بهانه تحریم، از ارائه خدمات پس از فروش خود داری می کنند - یا چینی هستند که با یک سوم قیمت، سیستمی بی کیفیت تحویل می‌دهند.
مدیر عامل آن شرکت برای مسوولان توضیح داده که این تجهیزات صنعتی، ده سال نیاز به خدمات فنی مهندسی دارد و بهتر است از یک شرکت داخلی خریداری شود که پاسخ می‌شنود این کار غیر قانونی است. بنده خدا که مستاصل شده بود به ما پیشنهاد کرد که محصول را برایشان تولید کنیم، آن را به عنوان صادرات از کشور خارج کنند، بعد  یک پروفرما از یک شرکت خارجی بگیرند، پلاک دستگاه ما را بردارند، پلاک شرکت خارجی را روی آن بزند و به عنوان محصول خارجی به کشور وارد کنند تا بتوانند از تسهیلات ارزی استفاده نمایند!

پی نوشت:
در این شرایط سخت اقتصادی، با این سیاستهای وزارت صنایع و وزارت بازرگانی، نمی‌دانیم چین را بگیریم یا غضنفر را !

/ 9 نظر / 25 بازدید
میثم

دکتر غضنفری را!

محمد

به نظرم پيشنهاد خوبيه هم شما صادر كننده ميشيد هم اون آقا مشكلش حل ميشه. امام از اين كه بگذريم دو تا نكته در اين مساله هست: اول اينكه الزاما چيني ها ماشين آلات بي كيفيت توليد نمي كنند اتفاقا اونها رنج كيفيت دارند خريداران ايراني فقط به دليل منافع كوتاه مدت به سراغ بي كيفيت ترين درجه مي روند. اين مساله را از نزديك تجربه كردم. دوم هم علت اين كه تسهيلات ارزي راحت تر داده ميشه اينه كه بار افزايش نقدينگي داخلي نداره كه موجب تورمهاي آنچناني بشه و در ضمنا دولت بايد يه جوري درآمد ارزيش رو تبديل به ريال كنه اينم يك راهشه

آیینه

بی خیال چین و غضنفر"محمد"را بگیرید!!! نمی دونم با توجه به توضیح دوم ایا همه کشورها مجبورن این طوری درامد ارزیشون رو تبدیل کنن؟! و این طوری از تورم جلوگیری می کنن؟[سوال]

محمد تقی

پای صحبت هر دست اندرکار صنایع یا کشاورزی که می‌نشینی انبوهی از این نمونه های به نظر من "سیاستهای تهوع آور" دیده می‌شود. سیاستهایی که اگر هم بنابر منافع شخصی چیده نشده باشد و با توجه به یک شاخصی طراحی شده باشد‘ تنها تک شاخصی و جز نگر است.

محمد

نه مدير فروش نه وزير. تجربه خريد ماشين آلات از چيني ها رو گفتم كه يه تجربه شخصي قديمي در زمينه فولاد بود به نظرم هنر در خريد هوشمندانه است. اگر چه ما ايراني ها عادت داريم يه چيز رو هاماسي خريد كنيم. اخيرا هم يه تجربه ديگه در زمينه ماشين آلات توليد باتري داشتيم كه بخشي رو براي يك خط از چين خريديم ولي با اين كار به كل نقشه ها دسترسي پيدا كرديم و توانستيم بخش هاي ديگر را خودمان در داخل بسازيم. در صورتي كه شركت رقيب داخلي كل خط را هاماسي از آلمان وارد كرد و چند ده برابر هزينه را پرداخت و به خاطر اين اشتباه داره بخش بزرگي از بازارش رو رقباي چابكترش ميگيرند. به نظرم هزينه برند و تحقيقات شركتهاي اروپايي رو چون چينيها پرداخت نكردند خيلي نسبت به انتقال دانش حساسيت ندارند. در مورد تبديل ارز به ريال هم بايد خدمتتون عرض كنم كه همه دولتهايي كه واحد پول اختصاصي دارند و درآمدهاي ارزيشون بيشتر از درآمدهاشون به واحد پول محليه، فروشنده ارز به داخل براي تجارت بين المللي هستند البته معمولا بخشي را هم در حسابهايي مانند حساب ذخيره ارزي پس انداز و بخش ديگري را هم صرف هزينه هاي ارزيشان مي كنند اين ربطي به توجيه دولت نداره. شايد رو

محمد

شايد روش خريد كالاي سرمايه اي به جاي ارز بهترين و مولدترين نحوه فروش ارز باشه. البته روش اين بنده خدا رو تاييد نمي كنم ولي شايد بيش از 80 درصد وامهاي ريالي و حتي بخشي از وامهاي ارزي در جايي غير از موضوعشون خرج ميشه كه تا دولت مكانيزم كنترل اون بخش رو درست نكرده بايد بانك مركزي قفل زده باقي بمونه. البته دولت با اين مساله خيلي هم موافق نيست. متاسفانه الان فضا يه كم آلوده است هر كي هر چي بگه يا دفاع از دولت ميشه يا عليه دولت كه در هر صورت يه دسته ابرو در هم مي كشند مثل اين [منتظر] و برچسب رو استاد مي كنند مثل اين [ابرو]

محمد

از همه اين فلسفه ها بگذريم به موضوع وزارت تا حالا فكر نكرده بودم ولي بد فكري هم نيست[متفکر]،‌ فعلا كه تو جامعه اعتماد به نفس موج ميزنه. اخيرا هم تو مجلس يكي از نماينده ها گفت اصلا وزارت تخصص نمي خواد.

آیینه

ما که سالهاست به توانمندی های "محمد" پی بردیم_از همان زمان های همکاری در شرکت آقای الف_.ولی خداییش بازهم به نظرم بیشتر توجیه ارائه دادند تا توضیح.شاید هم مساله همان مکانیزم کنترل دولت باشه که نیست و افتضاحات اینجوری به بار می یاد.

اشک

برادر مجید هم چین رو باید بگیری هم غضنفر را