بازاریابی چینی

در نمایشگاه ترکیه، یک صنعتگر از لیبی به غرفه آمد که درخواست قطعات یدکی و خدمات پس از فروش دستگاه های چینی خط تولید خود را داشت. کمی در مورد آن خط توضیح خواستم. گفت که: «من بازرگان بودم، با چند نفر از دوستانم شراکت داشتیم و از چین، منسوجات و لباس به لیبی می بردیم.
در یکی از سفرها با یک فروشنده چینی آشنا شدیم که به ما پیشنهاد احداث  خط تولید بیلت فولاد و میلگرد ساختمانی در کشورمان را داد. به او گفتیم که ما اصلا فعالیت صنعتی نداشته ایم. آن چینی ما را مطمئن کرد که حتی کارگر و مهندسین خط تولید را هم به شهرتان می آوریم و شما فقط کافی است سرمایه گذاری کنید.
در حال حاضر این کارخانه مشغول به کار است و هشتاد نفر کارگر، تکنیسین و مهندس چینی در کارخانه ما اشتغال دارند. البته کیفیت دستگاه ها و خدمات پس از فروش چینی ها خیلی ضعیف است...»
در تبریز خودمان هم مشابه این کارخانه را از نزدیک دیده ام. بازاریابان و فروشندگان چینی، نه تنها کارخانه را می فروشند، بلکه برای چند ده نفر از هم میهنانشان اشتغال ایجاد می کنند. با این روشها است که یک میلیارد و چند صد میلیون چینی را اداره می کنند!

/ 4 نظر / 21 بازدید
شادمهر

همه از دست كيفيت اين كالاهاي چيني مينالند ولي باز هم جيني ميخرند؟!

shortcut

مهم نیست مردم ما بیکار باشند. مهم این است که تجربه های مدیریتی خودمان را به دنیا منتقل کنیم و جهانی را از سردرگمی نجات دهیم.

پیغام خصوصی داشتید از یه آدم ترسو!

آیینه

جنس چینی با کیفیت هم داریم البته...به نظرم خیلی چیزها می شه از سیستم مدیریتی و صنعتی چین آموخت