شعر: سينرژی کلمات

نظر،‌ خدا، چهره، غم، خطا... هر روز هزاران جمله با اين كلمات ساخته می شود كه اثر آن بر مخاطب از چند ثانيه بيشتر نيست و خود گوينده نيز ممكن است پس از اتمام جمله نتواند آنرا عينا به خاطر آورد، اما يك شاعر توانا اين كلمات را به گونه ای بديع در كنار هم قرار می دهد و شعری زيبا خلق مي كند كه قرنها ماندگار می شود:
    چه شود به چهره ی زرد من نظری برای خدا كنی  
                            كه اگر كنی همه درد من به يكی نظاره دوا كنی
    تو كمان كشيده و در كمين كه زنی به تيرم و من غمين
                            همه ی غمم بود از همين كه خدا نكرده خطا كنی

آيا تا به حال فكر كرده ايد كه اگر كلمات نبودند انسانها چگونه با هم ارتباط برقرار می كردند؟ اگر كلمات نبودند ما از افلاطون، ابن سينا، حافظ، نيوتن و ... چه می دانستيم؟ اگر كلمات نبودند خداوند چگونه خود را به بندگانش معرفی مي كرد؟ كلمه از بزرگترين هديه های خداوند به انسان است، راستی ما چگونه از اين وديعه الهی استفاده می كنيم؟

/ 7 نظر / 9 بازدید
nafise

عاليه !!!!............... لذت بردم ....................

صادق

سلام و بعضی اوقات کلمات حجابی می شوند برآنچه تو می خواهی بگويی. البته شايد اين هم مزيت ديگر کلمات باشد. راستی محبت فرماييد لينک وبلاگ بنده را به خودروبلاگ تغيير دهيد.

سيد فتح الله صدري زاده - از رودكي تا شهريار

سلام . موضوع بسيار جالبی انتخاب کرده ايد . انسان های نخستين حرف نمی زدند . مقصود خود را با اشاره و احساس خود را با نقاشی به تصوير می کردند . البته تاريخ مکتوب حدود پنج هزار سال قدمت دارد . اميدوارم آرشيو سايت از رودکی تا شهريار بتواند به شما کمک کند . از نظر من در بين شاعران سبک قديم حافظ خيام عطار نیشابوری مولوی بيدل دهلوی و صائب تبريزی و در بين شاعران معاصر اشعار ملک الشعرای بهار نيمايوشيج فريدون مشيری سهراب سپهری مهدی اخوان ثالث و محمدرضا شفيعی کدکنی را می توانيد مورد بررسی قرار دهيد . آيات قرآن هم نظم و آهنگ زيبا و ارزشمندی دارد . موفق باشيد .

علیرضا غفاری

وبلاگ جذاب و دوست داشتنی است در ضمن ممنونم که به من هم سر زدید لینک شما را هم هر چه زودتر میگذارم.

تنها اگر بخواهی

دقیقن ... ولی خوب بعضی از جملات از بعضی کسا که خیلی هم مثله شاعرها زحمت نمی کشن تا عمق وجود آدمها اثر می ذاره ... شاید یک سلام ... یا حتی یک خداحافظی ... فضا و مکان نیز تاثیر گذار است ... حتمن نباید یک شاعر باشی تا با جلات بازی کنی فقط یه دل پاک با نیت نیک می خواد ... پاینده باشید ....

سوفي

سلام.قدرتی که اين کلمه ها رو کنار هم ميگذاره برام هميشه جالب بوده هر وقتی که اشعار حافظ مولانا يا .. رو خوندم از اينکه چنين روحهای بزرگی هم در بين ما بودهاند و هستند لذت برده ام.شاد باشيد و سربلند

نيما

يكي از مصداقهاي سينرژي نماز جماعت است. حديثي معروف از پيامبر اكرم پيرامون افزايش تصاعدي ثواب نماز جماعت با افزايش تعداد نمازگزاران وجود دارد . به وطريكه اگر تعداد افراد از 10 تن بگذرد ثواب نماز جماعت را فقط خدا مي‌تواند محاسبه كند. شايد اين حديث اشاره به همين مضمون باشد.