بردارهای فکری

 

استاد دانشكده برق يكي از دانشگاههاي تهران براي دانشجويان تعريف مي كرد كه: "چند سال پيش در كشور ژاپن رئيس بخش مهمي از يك نيروگاه بودم. پس از مدتي برايم اين سؤال پيش آمد كه چرا مهندسان ژاپني با اينكه از نظر فني از من تخصص بيشتري دارند، من را به عنوان مدير خود انتخاب كرده اند. اين موضوع را از يكي از اعضاي هيأت مديره پرسيدم. او در پاسخ گفت كه بردار فكري شما ايراني ها از نظر خلاقيت و كارآفريني از بردار فكري ما بسيار بلندتر است، به همين خاطر تو را به عنوان مدير انتخاب كرده ايم تا بردارهاي فكري خودمان را با فكر تو همراستا و هم جهت كنيم و به برآيند فوق العاده اي دست يابيم، اما شما ايراني ها هنگامي كه با هم كار مي كنيد، به علت مختلف الجهت بودن بردارهاي فكري بلندتان، به برآيند كوتاهي دست مي يابيد".
يك ضرب المثل مديريتي مي گويد: يك ايراني به تنهايي به اندازه سه ژاپني كار مي كند ولي سه ايراني با همديگر نميتوانند به اندازه يك ژاپني كار كنند.
اين هم يک نوع سينرژي است!!!


/ 6 نظر / 5 بازدید
شهريار

مجيدجان سلام . براي شروع خيلي خوب بود. اميدوارم حالاحالاها توقيفت نكن! كاش ميشد درباره علت اينهمه اختلاف در برآيند عملكرد ايرانيها و ژاپنيها هم چيزي بگويي يا بگويند!

pania

وبلاگ خوبی دارین

majid

دوست عزيز مطالبت بسيار زيباست خيلی خوشم امد راستی در مورد مطلبت بايد بگويم حيف از اين همه استعداد(بازهم سر ميزنم موفق باشی)

Sa Ta

سلام.مطالب بسيار جالبی می‌ نويسيد. من در مورد زلزله بم (احبار و تحليلهای مربوط به آن) می نويسيم. سر بزنيد خوشحال می شوم. موفق باشيد.

سيد فتح الله صدري زاده - مقالات

سلام . در ورزش نيز به همين گونه است . در رشته های انفرادی مثل کشتی وزنه برداری تکواندو و جودو و ... در سطح جهان دارای مقام و رتبه هستيم اما در ورزش های گروهی مثل فوتبال لنگ می زنيم .