من جرّب المجرب، حلــّـت به الندامه

تصورش هم وحشتناک است؛ فرض کن خدای ناکرده در چند لحظه کوتاه همه داشته ات را از دست بدهی، خودت هم زیر آوار خانه ای که قرار بوده سرپناهت شود، گرفتار شوی و چشم انتظار بمانی تا امدادگران از راه برسند و زخمهایت را مرهم گذارند.
وحشتناکتر، کمک خواستن عزیزانت هست و دست و پا بسته بودن تو و ...
بقیه اش را نمی گویم، همین قدر کافی است ولی پیشگیری از این اتفاق، راه حلی قطعی دارد. کشورهای زلزله خیز با آمار سالانه چند زمین لرزه بالای هفت و حتی هشت ریشتری، دیگر ترس از زلزله را کنار گذاشته اند؛  ساختمانهای مقاوم سازی شده آنها، جانپناهی مناسب برایشان است.
بحث من تکراری نیست، می خواهم مطلب جدیدی بگویم. مطلبی که کمتر کسی به آن توجه می کند و کسانی که باید بر آن نظارت داشته باشند، هنوز عمق فاجعه را نمی دانند. چند سالی است از نزدیک در صنعت فولاد فعالیت می کنم و با صنعتگران تولید کننده بیلت فولاد و میلگرد ساختمانی ارتباط دارم. متاسفانه به دلیل عدم نظارت بازرسین استاندارد، گروهی از تولید کنندگان بیلت فولاد و میلگرد ساختمانی، بدون رعایت دقیق آنالیز آلیاژی اقدام به تولید این محصول می کنند و یا این که همانطور که قبلا گفتم، کم فروشی را در دستور کار خود قرار داده اند.
نتیجه این می شود که با وجود محاسبات دقیق مهندس طراح ساختمان، چون استحکام میلگرد به کار رفته در ساخت بنا از استاندارد پایین تر است، استحکام لازم در بنا ایجاد نمی شود و متاسفانه این مساله خود را تا رخداد یک زلزله نشان نمی دهد. بدون شک، تولید بعضی محصولات نیاز به مسوولیت و تعهد اجتماعی دارد و کم کاری دستگاه نظارتی می تواند فجایع سنگینی را به جامعه تحمیل کند.

/ 11 نظر / 64 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلام آقا مجید، ممنون از مطالب مفیدتان متأسفانه اگر این مسئولان وجدانشان بیدار میشد، ما هر از وقتی شاهد دیدن این صنایح دلخراش نبودیم. در اصل جایی که پای صرفه های مادی به میان آید ، اعتقاد و وجدان انسانی به تحلیل میرود. ای کاش زلزله ای از درون مسئولان ساختمان سازی و مسکن کشور را به لرزه در آورد تا خود را بسازند و بعد از این دیگر شاهد دیدن آوار شدن مسکنی بر سر ساکنانش نباشیم.

تشکر از وب لاگ عالی و راهنمایی های کاربردیتان روز به روز پیروز تر از هر روز باشید.

آیینه

همه نوشته های وبلاگی و ایمیلی که در این رابطه خوانده بودم احساسی بود خیلی خوبه که شما همیشه از منظر منطق و عقل به قضایا نگاه می کنید.

امیرعلی

سلام؛ دقیقا همینطور است. این موضوع به نحوی شدیدتر در مساله "بتن" هم وجود دارد و درصدهای درست اختلاط برای کاهش قیمت رعایت نمی شود. چه می شود کرد! مملکتی که "عقل" در آن حاشیه باشد و یک امر غیر ضروری همین می شود دیگر!

راه میانبر

از ماست که برماست مجیدجان. من علیرغم خوشبینی و امید ذاتی ای که همیشه دارم، شخصا به هیچوجه چشمم آب نمیخوره که در کوتاه مدت کار اصولی ای صورت بگیره. ما به شدت نیازمند اصلاح سیستمهامون هستیم که اون هم در گرو اصلاح خودمونه (و برعکس البته. یعنی سیستم و افراد بر هم تاثیر متقابل دارند) و این هم کاملا نیاز به آموزش درازمدت و زمان طولانی داره. شاید یک نسل لازم باشه تحت آموزش صحیح قرار بگیرن و نسل بعدی، بتونه کاری بکنه. سوال اینجاست که چه کسی براش مهمه که یک نسل خوب و تربیت یافته تولید کنه؟ افسوس که این مزرعه را آب گرفته! ...

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345440961.44

دختری از قره داغ

سلام.میشه در این رابطه کمکم کنید؟شعرهای طنز سید حسن حسینی در کتاب نوش داروی طرح ژنریک علاوه بر احمد مطر با کدام شاعرین عرب قابل مقایسه هست؟میشه لطفا جوابش رو سریعا بهم بگی؟

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 1797500782

بهار

سلام امام حسین (ع) در روز عاشورا خطاب به دشمنان دین فرمودند:" شکمهای شما از حرام پر شده است و سخن حق را نمیفهمید ..." و نیز داریم که" نه دهم ایمان رزق حلال است". اگر شخصی رزقش حلال نباشد یعنی نه دهم ایمانش بر فناست و جامعه بی ایمان با داعیه دینداری، چاره کارش چیست؟ (طرف صحبتم غشي كنندگان در معامله است)

میتینگ آنلاین

من هم مدیر تولید بوده ام و به واقع این دستور کم فروشی و هرزه فروشی و نامردی در دستور کار اعم تولیدکنندگان قرار گرفته است. فعلا در کشور ما کمیت حرف اول را می زند. البته به دید من مدیر این بد هم نیست. قبول دارید؟ می توانیم در موردش بحث کنیم. لذت می برم.