یک نقطه بیش فرق "رحیم" و "رجیم" نیست

شاعران معاصر کم نیستند، یوسفعلی میرشکاک، عبدالجبار کاکایی، سعید بیابانکی، سهیل محمودی، علیرضا قزوه، ابوالفضل زرویی نصرآباد، نغمه مستشارنظامی، مژگان عباسلو  و بسیاری دیگر. اگرچه همه این هنرمندان تلاش خود را برای آفرینش آثار هنری جدید و متفاوت به کار می‌گیرند، ولی سطح کارهایشان نه تنها با قدما، که با نسل قبل از خود نظیر شهریار و مهرداد اوستا و رهی معیری هم قابل قیاس نیست.
در این میان، اشعار فاضل نظری از ساختار قوی‌تری برخوردار است. قالب شعر او بیشتر شبیه کارهای رهی است و خلاقیت زیادی در شعرهایش  به چشم می‌خورد.
یکی از اشعار او را در ادامه آورده‌ام.  بخش دیگری از کارهایش را می‌توانید در اینجا ببینید. البته ناگفته نماند مجموعه شعر "آنها" که آخرین اثر از کتابهای سه گانه اوست، از کیفیت کمتری نسبت به کارهای قبلی‌اش برخوردار است. 

از باغ می‌برند چراغانی‌ات کنند
تا کاج جشن‌های زمستانی‌ات کنند

پوشانده‌اند "صبح" تو را "ابرهای تار"
 تنها به این بهانه که بارانی‌ات کنند

یوسف به این رها شدن از چاه دل مبند
 این بار می‌برند که زندانی‌ات کنند

ای گل گمان مبر به شب جشن می‌روی 
شاید به خاک مرده‌ای ارزانی‌ات کنند

یک نقطه بیش فرق "رحیم" و "رجیم" نیست
 از نقطه‌ای بترس که شیطانی‌ات کنند

آب طلب نکرده همیشه مراد نیست
گاهی بهانه است که قربانی‌ات کنند

/ 7 نظر / 240 بازدید
محمد

يا زبان فارسي به مرور زمان غناي خودش رو داره از دست ميده يا انسان داره روز به روز زمينيتر ميشه كه ديگه تو چند قرن اخير كسي مثل حافظ و سعدي ماندگار نميشه.

میثم

آقا اول از اینکه اسمی از امیرهوشنگ ابتهاج (سایه) نبردید ناراحت شدم اما بعد دیدم که چه بهتر، چون همه این شعرای معاصر را که جمع کنی باز هم همسنگ سایه نمی شوند. بزرگ غزلسرای معاصر که به لطف بزرگان فرهنگ این مملکت، در سن هشتاد و چند سالگی به دست فراموشی سپرده شده. باز خیلی از بزرگان که از دنیا رفتند، برايشان يادبودي گرفتند، از اين مي ترسم که بعد از رفتن سايه حتي يابودي هم برايش برگزار نشود.

حجازی

سلام این شعر را قبلا هم خوانده بودم وخیلی دوستش داشتم . ضمن این که با میثم هم موافقم. یادم می یاد در دوره نوجوانی شعر گفتمش شیرین ترین آواز چیست ؟ ابتهاج را خیلی دوست داشتم واز بر می خواندمش .

آیینه

شعر قشنگی بود.از اینکه به همه شاعران هم لینک دادید.ممنون

هستونك

دوستان صنايعي قبل تر ها اجتمعي تر بودند ! اين دوستان رو كه گفتيد در يك گروه مجزا خوب بود از استاد بهمني ، ابتهاج و اساتيد ديگر هم بگين. گرچه دغدغه امروز مردمي ازشان هيچ نمي گوييد اخيرا كمتر از اين جنس است. شاد باشيد.

ترلان

اون دو خانم صبیه حضرتعالیند نشنیده بودم اسمشون رو . ضمنا شعر شعره بخون حالشو ببر اینقد حکم صادر نکن با این کارا حکیم نمی شی شوخی کردم با مرام این شعر هم که نشخوار شعر گذشته ست من دکتر فارسی ام نیما مسیر رو عوض کرد میشه مث حافظ هم شعر گفت اما چه فایده یه وجود اضافه هستیم