پرچم ایران

معمولا در همه نمایشگاههای صنعتی، وارد کنندگان محصولات خارجی خصوصا نمایندگان چینی حضور دارند که تعدادشان روز به روز هم بیشتر می شود. از حدود سه سال پیش به ذهنم رسید برای تمایز و تاکید بر ایرانی بودنمان، از پرچم ایران استفاده کنیم. این پرچم های قشنگ سه رنگ که روی میزهای مذاکره در نمایشگاه قرار می گیرند، هم باعث زیبایی غرفه می شوند و هم به صنعتگر داخلی حس مثبت خرید ایرانی را منتقل می کنند.
موقعی که داشتیم وسایل را برای ارسال به نماشگاه ترکیه جمع می کردیم، با همکاران بحث شد که در این شرایط تحریم، آیا استفاده از پرچم ایران و به نوعی حساس کردن مخاطب به ایرانی بودن مان، کار خوبی است یا نه. کلیه کاتالوگها و بنرهای نمایشگاهی به زبان انگلیسی بود و از نام مخفف شرکت هم استفاده کرده بودیم و غیر از قیافه های خودمان، هیچ نشانی از ایرانی بودن شرکت به چشم نمی خورد و این می توانست نقطه مثبتی باشد که خریداران سایر کشورها بدون پیش فرض، مذاکره با ما را آغاز کنند.
از طرفی، یکی دیگر از علل حضورمان در نمایشگاه ترکیه، یافتن فرصت مذاکره با ایرانیانی بود که برای خرید دستگاههایی در سطح کیفیت جهانی به آن نمایشگاه می آمدند. تعدادی از آنها را از قبل می شناختیم و حضورمان را اطلاع رسانی کرده بودیم، مابقی را هم باید در نمایشگاه جذب می کردیم و با آنها آشنا می شدیم. نهایتا پرچم را بردیم و تصمیم گیری نهایی در مورد استفاده از آن را منوط به شرایط نمایشگاه کردیم.
صبح روز اول نمایشگاه در حالی که داشتم میز را می چیدم و جای پرچم را برانداز می کردم، ناگهان آقایی از راهرو پرسید شما ایرانی هستید؟ جواب مثبت دادم و گفت که من ایرانی ساکن کانادا هستم و دیدن پرچم کشورم در این نمایشگاه به من احساس غرور داد. خلاصه بعد از این ماجرا، پرچم را روی میز گذاشتم و ساعتی بعد، آن را به میز کانتر – میز پاسخگویی – منتقل کردم. جالب بود که همین موضوع باعث شد تقریبا تمامی ایرانیان حاضر در نمایشگاه – حتی اگر موضوع کارشان با ما مرتبط نبود – دقایقی را برای صحبت با ما وقت بگذارند یا حداقل لبخندی رضایت آمیز نثارمان کنند.
اطمینان از تصمیم درستی که گرفته بودیم، وقتی حاصل شد که با چند شرکت خارجی مذاکره کردم و صراحتا اعلام کردند که اگر با شما که ایرانی هستید، هر گونه فعالیت تجاری داشته باشیم، دولت ما مجوز فعالیتمان را به طور کامل باطل می کند.

/ 4 نظر / 29 بازدید
راه ميانبر

راستي توي قسطنطنيه وضعيت سرعت و فيلترينگ چطوره؟

میتینگ آنلاین

فکر می کنم کار درستی کردید. چرا که هیچ راهی بهتر از راه راست نیست. توی هر کاری. تقصیر ما نیست که چنین وضعیتی برامون فراهم شده. به هر حال شما این طوری شخصیت خودتون رو حفظ کردید. موفق باشید.

آیینه

حس خاصی دارم نسبت به پرچم ایران...فکر کنم همه ایرانی ها این حس را دارند.کار قشنگی می کنید.

شادمهر

با اين حساب اين حركت شما كم از بالابردن پرچم توسط كشتي گيران و ورزشكاران ما در المپيك ندارد.